STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean) - Ενημερωτικό Δελτίο

Το STEAM (Sea Traffic Management in the Eastern Mediterranean) είναι ένα έργο με τριετή διάρκεια που έχει ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2019, έχοντας  προϋπολογισμό της τάξεως του ενός εκατομμυρίου ευρώ. Το 2019 ήταν ένα πολύ παραγωγικό πρώτο έτος για το έργο STEAM με κάποιες σημαντικές εξελίξεις και δημοσιεύσεις, πολλές από τις οποίες αναφέρονται στο πρώτο ενημερωτικό δελτίο που έχει κυκλοφορήσει το έργο.

Η εναρκτήρια συνάντηση του STEAM πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο του 2019, ακολουθούμενη από δύο ακόμα συναντήσεις Living Labs στο λιμάνι της Λεμεσού. Καταβλήθηκαν σημαντικές προσπάθειες για την υλοποίηση της εμπορικής πλατφόρμας Port Collaborative Decision Making (PortCDM) και του Shore Center στο Λιμάνι Λεμεσού. Αυτό περιλάμβανε τον εντοπισμό κενών στη διαδικασία άφιξης / αναχώρησης πλοίων προς / από τον λιμένα μέσω συνεντεύξεων με τους ναυτιλιακούς πράκτορες, τους τερματικούς σταθμούς και τους χειριστές του VTS. Η Πλατφόρμα Ευφυής Παρακολούθησης Πλοίων ενισχύθηκε με δεδομένα προερχόμενα από επιπρόσθετους σταθμούς AIS που εγκαταστάθηκαν στην ακτή της Κύπρου. Επιπλέον, σχεδιάστηκε και τέθηκε σε εφαρμογή ένα σχέδιο περιβαλλοντικής παρακολούθησης, προσαρμοσμένο στις ανάγκες των τοπικών λιμενικών φορέων.  Τέλος, έγιναν σημαντικά επιτεύγματα όσον αφορά τη διαχείριση δεδομένων, τον καθαρισμό και την επικύρωση.

Συντονιστής του έργου είναι το  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και επιπλέον στην κοινοπραξία του έργου συμμετέχουν η Αρχή Λιμένων Κύπρου, ο Σύνδεσμος Ναυτιλιακών Πρακτόρων Κύπρου, οι ιδιωτικές εταιρείες Tototheo Maritime, A.T. DeLevant Business Solutions, και Cyprus Subsea Consulting and Services, καθώς και το ερευνητικό Ινστιτούτο RISE από την Σουηδία ως Ερευνητικός Φορέας του Εξωτερικού.

Επίσης, πολύ σημαντική θεωρείται η συμμετοχή στο Δίκτυο Συνεργαζόμενων Φορέων του έργου καταξιωμένων οργανισμών και εταιρειών από το χώρο της ναυτιλίας στην Κύπρο, όπως το Κυπριακό Ναυτιλιακό Επιμελητήριο, το Maritime Institute of Eastern Mediterranean (Mar.In.E.M.), και των ιδιωτικών εταιρειών που δραστηριοποιούνται στο Λιμάνι της Λεμεσού: DP WORLD Limassol, EUROGATE Limassol Container Terminal και P&O Maritime.

O κύριος στόχος του προγράμματος STEAM είναι η αποτελεσματική διαχείριση της θαλάσσιας κυκλοφορίας στην Ανατολική Μεσόγειο σε συνθήκες ασφάλειας και περιβαλλοντικής βιωσιμότητας, και πιο συγκεκριμένα, η ανάπτυξη του Λιμανιού της Λεμεσού έτσι ώστε να αποτελέσει ένα σταθμό μεταφόρτωσης φορτίων και κέντρο πληροφοριών διεθνών προδιαγραφών, αξιοποιώντας μοντέρνες ψηφιακές τεχνολογίες που έχουν εισαχθεί στον τομέα της ναυτιλίας, καθώς και ένα πόλο έλξης για θαλάσσιες μεταφορές μικρών αποστάσεων.  Περισσότερες πληροφορίες για το έργο μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα  https://steam.cut.ac.cy/.

Το έργο συγχρηματοδοτείται από τα Ευρωπαϊκά Διαρθρωτικά Ταμεία και την Κυπριακή Κυβέρνηση μέσω του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας (Έργο STEAM: INTEGRATED/0916/0063).

Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο είναι ο Επίκουρος Καθηγητής,  Μιχάλης Μιχαηλίδης (michalis.michaelides@cut.ac.cy ) του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής.