ENCASE Final Workshop “Cybersafety: Threats and Intelligent Parental Advice Tools for Protection in Social Networks”

Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος

18 Οκτωβρίου 2019       09:00 -

Αγαπητές/οί,

Το Ερευνητικό Κέντρο Κοινωνικής Πληροφορικής (http://socialcomputing.eu) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σας προσκαλεί σε εκδήλωση του ερευνητικού έργου “ENCASE: Βελτίωση της Ασφάλειας και της Ιδιωτικότητας στα Κοινωνικά Δίκτυα: Προσέγγιση με Γνώμονα τον Χρήστη για την Προστασία των Ανηλίκων” (http://encase.socialcomputing.eu).

Το έργο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στα πλαίσια του προγράμματος “Marie Skłodowska-Curie Actions” του Horizon 2020. Ο τίτλος της εκδήλωσης είναι "Cybersafety: Απειλές και Έξυπνα Εργαλεία Γονικής Συμβουλής για Προστασία στα Κοινωνικά Δίκτυα".

Η εκδήλωση θα έχει τη μορφή βιωματικού εργαστηρίου (workshop) και θα λάβει χώρα στις 18 Οκτωβρίου 2019 στις 9:00 π.μ. στις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (Αμφιθέατρο 1,  Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος).

Η οργάνωση αυτού του βιωματικού εργαστηρίου αποτελεί μία από τις βασικές δραστηριότητες κατάρτισης του έργου ENCASE. Θα δώσει ευκαιρίες στους φοιτητές να αλληλεπιδράσουν και να ανταλλάξουν ερευνητικές ιδέες με ερευνητές, να συμμετάσχουν σε συζητήσεις για διδακτορικές σπουδές και ερευνητικές εμπειρίες, και να ενημερωθούν σχετικά με την έρευνα στο αντικείμενο της εύχρηστης  ασφάλειας και προστασίας προσωπικών δεδομένων στα κοινωνικά δίκτυα.

Πρόγραμμα:

09:00 – 09:10: Official Opening – Welcome Speech

Dr. Michael Sirivianos (Coordinator of ENCASE), Cyprus University of Technology

09:10 – 10:00: From Chaos, DRAMA: Data-Driven Research for Advanced Modeling and Analysis

Dr. Jeremy Blackburn, Binghamton University

10:00 – 10:20: Coffee Break

10:20 – 11:00: Privacy in Machine Learning

Prof. Emiliano De Cristofaro, University College London

11:00 – 11:35: Estimating the Influence of Web Communities

Dr. Tristan Caulfield, University College London

11:35 – 12:00: A Better Internet for Kids in Cyprus – CYberSafety

Mrs Anastasia Economou, Cyprus Pedagogical Institute

12:00 – 13:00: Towards Understanding the Information Ecosystem Through the Lens of Multiple Web Communities (PhD Defense)

Mr Savvas Zannettou, PhD Candidate, Cyprus University of Technology

13:00 – 14:00: Lunch Break

14:00 – 14:40: On the Limits of Anonymizing Web Tracking Data

Prof. Thorsten Strufe, Karlsruhe Institute of Technology

14:40 – 15:05: How to Innovate in the Market of Cybersafety

Mr Pantelis Nicolaou, Cyprus Research and Innovation Center Ltd

15:05 – 15:20: From Bots to Disinformation

Mr Juan Echeverría, Astroscreen co-founder

15:20 – 15:40: Coffee Break

15:40 – 16:10: Demonstration of the ENCASE Parental Advice Tools

Mr Antonis Papasavva, PhD Student, University College London / Cyprus University of Technology

16:10 – 16:25: Disturbed YouTube For Kids: Characterizing and Detecting Inappropriate Videos Targeting Young Children

Mr Konstantinos Papadamou, PhD Student, Cyprus University of Technology

16:25 – 16:30: Closing Remarks

Ο προϋπολογισμός του έργου, ανέρχεται στα €2.16 εκατομμύρια. Στο έργο συμμετέχει το ΤΕΠΑΚ με προϋπολογισμό €620.280  και την ευθύνη του γενικού συντονισμού.

Στο ENCASE συμμετέχουν παγκοσμίου φήμης εταίροι από χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (University College London: Ηνωμένο Βασίλειο, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο: Ελλάδα, Università degli Studi Roma Tre: Ιταλία, Telefonica Investigacion y Desarrollo: Ισπανία, LSTech: Ηνωμένο Βασίλειο, SignalGeneriX Ltd: Κύπρος, Cyprus Research and Innovation Center Ltd: Κύπρος).  Οι βιομηχανικοί εταίροι προσφέρουν κυρίως τεχνογνωσία στην ανάπτυξη λογισμικού, την πρόσβαση σε αληθή δεδομένα κοινωνικών δικτύων, καθώς και στην πρόσβαση σε τελικούς χρήστες.

Ο τελικός στόχος του προγράμματος είναι να συμβάλει στη βελτίωση της ασφάλειας και ιδιωτικότητας ανηλίκων χρηστών στα κοινωνικά δίκτυα και ταυτόχρονα να συνεισφέρει  ερευνητικά στην ανάπτυξη καινοτόμων αλγορίθμων μηχανικής μάθησης, στην ανάλυση μεγάλου όγκου δεδομένων, στις μεγάλης κλίμακας μετρήσεις του Παγκοσμίου Ιστού και στη δημιουργία νέων τεχνικών εμπιστευτικότητας περιεχομένου.

Acknowledgement

The organizers of this workshop acknowledge research funding from the European Union’s Horizon 2020 Research and Innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie Grant Agreement No 691025.

Αγαπητές/οί,

Πρόγραμμα: