Μια Μεσογειακή Σύνθεση: Κυπριακή ταυτότητα και καλλιτεχνική δημιουργία στην αναγεννησιακή Βενετία

Αμφιθέατρο αρ. 2, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος (ισόγειο), ΤΕΠΑΚ

22 Μαρτίου 2024       19:30 -

Το Τμήμα Καλών Τεχνών, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σας προσκαλεί σε σειρά διαλέξεων, στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Διάλεξη 18η:

Ομιλητής: Δρ. Γεώργιος Μάρκου

Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Καλών Τεχνών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Συντονιστής: Δρ. Αντώνης Δανός

Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Καλών Τεχνών, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Επικοινωνία: 25002468, 25002507

Αν και η βενετική κυριαρχία στην Κύπρο διήρκησε λιγότερο από έναν αιώνα (1489-1571), οι επιρροές της ιταλικής μητρόπολης στο καλλιτεχνικό και αρχιτεκτονικό τοπίο του νησιού είναι εύκολα αναγνωρίσιμες ακόμη και σήμερα. Αντίστροφα, η κυπριακή παρουσία στην πόλη των Δόγηδων ξεχάστηκε με το πέρασμα των αιώνων. Εξετάζοντας μια πλειάδα αδημοσίευτων πρωτογενών πηγών, αλλά και έργα κορυφαίων Ιταλών ζωγράφων, που πρώτη φορά θα συνδεθούν με Κύπριους παραγγελιοδότες, η παρουσίαση (η οποία αποτελεί μέρος της επερχόμενης μονογραφίας του ομιλητή), εξερευνά τους τρόπους με τους οποίους η διακριτή (όσο και ρευστή) κυπριακή ταυτότητα, περικλείοντας στοιχεία από διάφορους πολιτισμούς και θρησκείες, αποτυπώνεται στον υλικό κόσμο (μεταξύ καλλιτεχνικής παράδοσης και πρωτοπορίας) της πρώιμης νεωτερικότητας.

Ο Δρ. Γεώργιος Μάρκου είναι Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Σπούδασε Αρχαιολογία και Ιστορία της Τέχνης στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προτού μεταβεί για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Warwick. Το 2018 ολοκλήρωσε τη διδακτορική του διατριβή στο Πανεπιστήμιο Cambridge και στη συνέχεια υπήρξε μεταδιδακτορικός υπότροφός στο Πανεπιστήμιο Princeton, στη Βρετανική Σχολή της Ρώμης και στο Τμήμα Ιστορίας της Τέχνης του Πανεπιστημίου Cambridge.

Όλες οι ομιλίες δίνονται στην ελληνική γλώσσα και είναι ανοικτές για το κοινό.

Διάλεξη 18η:

Ομιλητής: Δρ. Γεώργιος Μάρκου