Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεμεσού

09 Μαρτίου 2024       10:00 - 11:30

Στα πλαίσια του Μήνα Γαλλοφωνίας, το Κέντρο Γλωσσών διοργανώνει ανάγνωση του παραμυθιού Tice et Métice by Karine Petevi  στα Γαλλικά και Ελληνικά.  Θα ακολουθήσει εργαστήρι παραμυθιού και εικονογράφησης με τη συγγραφέα, τη φιλόλογο και ποιήτρια Γαβριέλλα Παναγή και τον εικονογράφο του παραμυθιού Γκέκο Ντάλτς.

Απευθύνεται σε παιδάκια 5-11 χρονών αλλά και σε εκπαιδευτικούς καθώς το καλοδουλεμένο κείμενό του θα βοηθήσει όσους ήδη ασχολούνται με την  εκμάθηση των εν λόγω γλωσσών. Η ιστορία του Tice και του Métice είναι ένας διάλογος μεταξύ δύο πολύ διαφορετικών πουλιών που συναντιούνται και γνωρίζονται μεταξύ τους, μοιράζοντας τις αντίστοιχες εμπειρίες τους. Ο Tice, ένα ολόλευκο πουλί, θαυμάζει το πολύχρωμο φτέρωμα του Métice. Στη συνέχεια, ο Métice της διηγείται τα έξι ταξίδια που του επέτρεψαν να αποκτήσει τα εξαιρετικά του χρώματα. Πρόκειται για μια ιστορία που ενθαρρύνει την ανακάλυψη και την αποδοχή της διαφορετικότητας των άλλων ανθρώπων. Επιτρέπει επίσης στους μικρούς αναγνώστες να ανακαλύψουν τον κόσμο μέσα από μια σειρά αισθητηριακών εμπειριών, που περιλαμβάνουν την όραση, την όσφρηση, την ακοή και την αφή. Το Tice et Métice είναι ένα τετράγλωσσο παραμύθι γραμμένο στα γαλλικά, τα κρεολικά, τα ισπανικά και τα αγγλικά.

2024-03-09T10:00