Συμπεριληπτικό Μέλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη - Εσύ πώς οραματίζεσαι το συμπεριληπτικό μέλλον του ΤΕΠΑΚ;

Αίθουσα 006 – Τάσος Παπαδόπουλος

01 Δεκεμβρίου 2022       09:30 - 14:00

Ποιες δράσεις πραγματοποιήθηκαν για τα θέματα φύλου και ισότητας στο ΤΕΠΑΚ τα τελευταία 4 χρόνια; Πως εξασφαλίζεται η βιωσιμότητα της θετικής αλλαγής που επιφέρει ένα Πλάνο Ισότητας; Ποιο μέλλον οραματίζονται οι φοιτητές και φοιτήτριες μας;

Κοπιάστε στην ημερίδαμε θέμα «Συμπεριληπτικό Μέλλον και Βιώσιμη Ανάπτυξη» για να γιορτάσουμε μαζί τα επιτεύγματα του Ευρωπαϊκού Έργου Gender-SMART και να θέσουμε τους επομένους μας στόχους!

Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής: 01/12/2022 & 09:30 - 14:00

Τοποθεσία: Αίθουσα 006 – Τάσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ

Μαζί μας, κύρια ομιλήτρια, θα είναι η Στέλλα Κάσδαγλη, συνιδρύτρια του Women on Top για μια συζήτηση με θέμα "Πλάνα ισότητας: η βιωσιμότητα μιας θετικής αλλαγής".

Μετά από την κατάρτιση ενός πλάνου ισότητας ή το πρώτο βήμα προς μια θετική αλλαγή, ποιες διαδικασίες και συστήματα χρειάζεται να δημιουργηθούν ώστε να διασφαλιστεί ότι οι καλές προθέσεις θα γίνουν πράξη και οι στόχοι θα επιτευχθούν; Καθώς οργανισμοί και εταιρείες αντιλαμβάνονται τη σημασία της ένταξης της διάστασης του φύλου στη λειτουργία τους, διερευνούμε ποια είναι τα πρακτικά και μετρήσιμα βήματα που θα τους βοηθήσουν να υλοποιήσουν, να αξιολογήσουν και να συμβάλουν στη διάχυση των προσπαθειών τους.

Δήλωση συμμέτοχης εδώ: https://forms.gle/7WMEQCCkepRsZw8n6

Η Στέλλα Κάσδαγλη είναι συγγραφέας και συνιδρύτρια του μη κερδοσκοπικού οργανισμού Women On Top, του πιο έμπειρου οργανισμού στην Ελλάδα για την επαγγελματική ενδυνάμωση των γυναικών και την ισότητα στη δημόσια σφαίρα. Σχεδιάζει και υλοποιεί δράσεις για την άρση των εμποδίων που ακόμα και σήμερα συναντούν οι γυναίκες στην αγορά εργασίας, γράφει για θέματα που θα ήθελε να συζητιούνται πιο πολύ, μεταφράζει βιβλία και συντονίζει λέσχες ανάγνωσης και εργαστήρια για την προσωπική ανάπτυξη και την κοινωνική αλλαγή. Είναι απόφοιτη του προγράμματος IVLP του U.S. State Department, έχει τιμηθεί με το Social Impact UK Alumni Award, καθώς και με το Κρατικό Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για Παιδιά, για το βιβλίο της 30 γυναίκες που άλλαξαν τον κόσμο (και πώς μπορείς να τις αλλάξεις κι εσύ), που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη. Έχει δύο κόρες και μεγαλώνει μαζί τους στην Αθήνα.

Παράλληλα θα πραγματοποιείται Speed Dating με τους 17 Βιώσιμους Στόχους Ανάπτυξης & τους Πρεσβευτές και Πρέσβειρες Ισότητας.

Περισσότερες πληροφορίες: Παναγιώτα Πολυκάρπου / panayiota.polykarpou@cut.ac.cy / 99426929

Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής: 01/12/2022 & 09:30 - 14:00

Τοποθεσία: Αίθουσα 006 – Τάσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ