Τάσσος Παπαδόπουλος 1, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στην Λεμεσό

03 Δεκεμβρίου 2022       09:00 - 14:30

Πρόσκληση σε ημερίδα με θέμα την δεκτικότητα ως προς τους εμβολιασμούς

Θα ήθελα με την παρούσα επιστολή να σας προσκαλέσω σε ημερίδα που διοργανώνουν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο Παγκύπριος Ιατρικός Σύλλογος, με θέμα την δεκτικότητα ως προς τους εμβολιασμούς (Vaccination Acceptance: research evidence and lessons learnt from COVID-19 and pediatric vaccines). Η ημερίδα θα διεξαχθεί το Σάββατο 03 Δεκεμβρίου 2022 και ώρες 09:00-14:30, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στην Λεμεσό, στην αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλος 1 (Θέμιδος 1, Λεμεσός).

Η ημερίδα διεξάγεται στα πλαίσια ενός διεθνούς ερευνητικού προγράμματος, χρηματοδοτούμενο από το Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ) και με θέμα την διστακτικότητα προς τους εμβολιασμούς. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας εκτός από τα αποτελέσματα της έρευνας, θα παρουσιαστούν δεδομένα από διεθνούς φήμης επιστήμονες, όπως ο επικεφαλής του Division of Literacy, Health and Well-being της Πορτογαλίας Dr Miguel Arriaga. Το πρόγραμμα της ημερίδας παρατίθεται ως Παράρτημα.

Η διοργάνωση της ημερίδας κρίνεται εξαιρετικά σημαντική και επίκαιρη, αν ληφθεί υπόψιν το γεγονός ότι η πανδημία της νόσου COVID-19 έχει αναγάγει ως μείζον ζήτημα την εξεύρεση βέλτιστων πρακτικών για προώθηση των εμβολιαστικών προγραμμάτων. Είναι επίσης σημαντικό, δεδομένα και εισηγήσεις από την ημερίδα να τύχουν της κατάλληλης προώθησης και εκμετάλλευσης από την πολιτεία και τις επιστημονικές εταιρείες του τόπου.

Εάν επιθυμείτε να συμμετέχετε στην ημερίδα μπορείτε να εγγραφείτε μέσω του παρακάτω συνδέσμου:

Για οποιεσδήποτε περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ερευνήτρια του έργου Δρ. Άντρια Χριστοδούλου στην ηλεκτρονική διεύθυνση christodoulou.andria@ucy.ac.cy

2022-12-03T09:00