Αίθουσα διαλέξεων, ημιώροφος, κτήριο Τσερίωτη, Τμήμα Καλών Τεχνών

23 Νοεμβρίου 2022       12:30 - 14:00

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί τον σημαντικό εικαστικό και επίκουρο καθηγητή Βασίλη Ζωγράφο (Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης), για σειρά διαλέξεων, ανοικτές σε φοιτητές και κοινό, εγκαινιάζοντας ακαδημαϊκή συνεργασία μεταξύ των Ιδρυμάτων με ανάπτυξη ερευνητικών θεματικών  σε Σύγχρονες Εικαστικές Πρακτικές.

Οι ημερίδες αυτές αναπτύσσονται σε καινοτόμα ακαδημαϊκά πλαίσια της Σύγχρονης Εικαστικής Θεωρίας και Πρακτικής και προσβλέπουν στις εποικοδομητικές και καινοτόμες συνέργειες σε πλαίσια τόσο τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων, όσο και των ακαδημαϊκών και πολιτισμικών κοινοτήτων σε τοπικό και διεθνικό επίπεδο.

2η Διάλεξη:  «Το Εργαστήριο ως Χώρος Έκθεσης», Τετάρτη 23 Νοεμβρίου, ώρα 12:30-14:00, αίθουσα διαλέξεων, ημιώροφος, κτήριο Τσερίωτη, Τμήμα Καλών Τεχνών, ΤΕΠΑΚ, Λεμεσός.

Ομιλητής: Βασίλης Ζωγράφος, Επικ. Καθηγητής, Σχολή Καλών Τεχνών (Αριστοτέλειο      Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης).

Συζητούν: Βασίλης Ζωγράφος, Επικ. Καθηγητής, (Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτελείο Πανεπιστήμιου Θεσαλλονίκης) και Βίκυ Περικλέους, Επικ. Καθηγήτρια, (ΤΕΠΑΚ).

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Στο πλαίσιο αυτής της διάλεξης, ο Βασίλης Ζωγράφος εγκαινιάσει επίσης τη σειρά διαλέξεων με θέμα ‘Artist Let Spaces & Artist as a Curator/ Subversive Gestures: The Artist as Curator as Mediator in and beyond the White Cube – «Ανεξάρτητοι Καλλιτεχνικοί Χώροι και Επιμελητικές Προτάσεις από Εικαστικούς/Υπονομευτικές Χειρονομίες: Ο Καλλιτέχνης ως Επιμελητής ως Διαμεσολαβητής μέσα και πέραν της Γκαλερί» -υπό τη μορφή διερευνητικού προγράμματος που αναπτύσσει στα πλαίσια του ερευνητικού της έργου η Επίκουρη Καθηγήτρια Βίκυ Περικλέους. Σε πρώτη φάση θα πραγματοποιηθούν μια σειρά από διαλέξεις/παρουσιάσεις προσκεκλημένων εικαστικών/πολιτισμικών παραγωγών που εργάζονται μέσα από σχετικά πλαίσια, σε θεματικές που θ’ αναπτυχθούν κάτω από αυτή την ομπρέλα. Οι θεματικές αυτές θα στοιχειοθετήσουν/διαμορφώσουν και τους ερευνητικούς πυλώνες του προγράμματος. Παράλληλα δύναται να πραγματοποιηθούν στα πλαίσια του προτεινόμενου προγράμματος studio-visits (επισκέψεις στα εργαστήρια), ή θεματικά εργαστήρια από τους προσκεκλημένους πολιτισμικούς παραγωγούς σε φοιτητές της Σχολής.

Το Εργαστήριο ως Χώρος Έκθεσης

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

2022-11-23T12:30