αίθουσα 2, 1ος όροφος, κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος

22 Νοεμβρίου 2022       17:00 - 18:00

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί τον σημαντικό εικαστικό και επίκουρο καθηγητή Βασίλη Ζωγράφο (Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης), για σειρά διαλέξεων, ανοικτές σε φοιτητές και κοινό, εγκαινιάζοντας ακαδημαϊκή συνεργασία μεταξύ των Ιδρυμάτων με ανάπτυξη ερευνητικών θεματικών  σε Σύγχρονες Εικαστικές Πρακτικές.

Οι ημερίδες αυτές αναπτύσσονται σε καινοτόμα ακαδημαϊκά πλαίσια της Σύγχρονης Εικαστικής Θεωρίας και Πρακτικής και προσβλέπουν στις εποικοδομητικές και καινοτόμες συνέργειες σε πλαίσια τόσο τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων, όσο και των ακαδημαϊκών και πολιτισμικών κοινοτήτων σε τοπικό και διεθνικό επίπεδο.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν ως εξής:

1η Διάλεξη: «Αρχείο και Σύγχρονες Εικαστικές Επιτελέσεις στη Ζωγραφική του Βασίλη Ζωγράφου», Τρίτη 22 Νοεμβρίου, ώρα 17:00-18:00, αίθουσα 2, 1ος όροφος, κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ, Λεμεσός.

• Βασίλης Ζωγράφος, Επικ. Καθηγητής, Σχολή Καλών Τεχνών (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης).
  • Βίκυ Περικλέους, Επικ. Καθηγήτρια, Τμήμα Καλών Τεχνών (ΤΕΠΑΚ).

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Στη διάλεξη αυτή ο Ζωγράφος αναπτύσσει ζητήματα γύρω από έννοιες του Αρχείου σε σχέση με Σύγχρονες Εικαστικές Επιτελέσεις όπως αυτές επιχειρούνται μέσα από το εικαστικό του έργο, το οποίο και συγκροτείται, κατεξοχήν, στην περιοχή της Ζωγραφικής. Σημειώνει γι’ αυτό ο ίδιος ο καλλιτέχνης: ‘...Οτιδήποτε συνιστά την εικόνα, το θέμα ως αφηγηματικό στοιχείο, τη χρήση των υλικών, την έννοια, το concept της σύνθεσης, καθώς και την όποια σύνδεση με τη ζωγραφική παράδοση, όλα τα παραπάνω υπάρχουν για να εκφράσουν τη ζωγραφική ως διαχρονική δυνατότητα του εικάζειν στις δύο διαστάσεις. Για τον λόγο αυτό οι αναφορές δεν γίνεται να απομονωθούν γιατί έχουν υποστεί την αφομοίωση τους στο έργο με οργανικό τρόπο. Εξάλλου οι πολλαπλές εκδοχές της ζωγραφικής σήμερα είναι φανερό ότι θέτουν πρωταρχικό ζήτημα την προσωπική επινόηση.’

Με τη διάλεξη αυτή εγκαινιάζεται η συνεργασία του Α’ Εργαστηρίου Ζωγραφικής της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης  με επικεφαλής τον Επίκουρο Καθηγητή Βασίλη Ζωγράφο, με θεωρητικά και πρακτικά εργαστήρια του Τμήματος Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου - εισηγήτρια και συντονίστρια ανάπτυξης από Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Επίκουρη Καθηγήτρια Βίκυ Περικλέους. Η συνεργασία αναπτύσσεται γύρω από τη θεματική: «Αρχείο και Σύγχρονες Εικαστικές Επιτελέσεις».

Αρχείο και Σύγχρονες Εικαστικές Επιτελέσεις στη Ζωγραφική του Βασίλη Ζωγράφου

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν ως εξής:

• Βίκυ Περικλέους, Επικ. Καθηγήτρια, Τμήμα Καλών Τεχνών (ΤΕΠΑΚ).

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

2022-11-22T17:00