Novel integrated approach for seismic and energy upgrading of existing buildings

Αίθουσα 3 (1ος όροφος) κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ, Λεμεσός

30 Μαΐου 2022       15:00 - 19:00

Ημερίδα παρουσίασης των αποτελεσμάτων του ερευνητικού προγράμματος :

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σας προσκαλεί στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων του Έργου «Novel integrated approach for seismic and energy upgrading of existing buildings» που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30 Μαΐου 2022, ώρα 15.00 στην Αίθουσα 3 (1ος όροφος), κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό.

Το έργο εκπονήθηκε στα πλαίσια της Δέσμης Προγραμμάτων “RESTART 2016-2020, Ολοκληρωμένα Έργα”, του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας που χρηματοδοτείται από την Κυπριακή Δημοκρατία και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ). Στο ερευνητικό πρόγραμμα, με Συντονιστή Έργου τον Καθηγητή Κρίστη Χρυσοστόμου, συμμετείχαν το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σαν ανάδοχος φορέας και ως συνεργαζόμενοι φορείς οι ακόλουθοι οργανισμοί :

• Πανεπιστήμιο Κύπρου
• Ερευνητικό Κέντρο Frederick
• TSIRCON CO. LTD
• GEOINVEST LTD
• T.C. GEOMATIC LTD
• Δήμος Λεμεσού
• Υπουργείο Εσωτερικών
• Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
• ΕΤΕΚ
• Πανεπιστήμιο Πατρών (Ερευνητικός Φορέας Εξωτερικού)

Σκοπός της ημερίδας:

Σκοπός της ημερίδας είναι να παρουσιαστούν τα αποτελέσματα του ερευνητικού προγράμματος που είχε σαν στόχο την ανάπτυξη μιας ολιστικής και νέας μεθοδολογίας για τη βέλτιστη ταυτόχρονη αναβάθμιση υφιστάμενων κτιρίων για σεισμική αντίσταση και ενεργειακή απόδοση. Θα παρουσιασθούν αποτελέσματα από πειράματα μικρής και μεγάλης κλίμακας καθώς και αριθμητικές προσομοιώσεις. Πληροφορίες για το Έργο υπάρχουν διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του, https://superbcy.com/.

Για την πρόσκληση πατήστε εδώ!

Ημερίδα παρουσίασης των αποτελεσμάτων του ερευνητικού προγράμματος :

• Πανεπιστήμιο Κύπρου
• Ερευνητικό Κέντρο Frederick
• TSIRCON CO. LTD
• GEOINVEST LTD
• T.C. GEOMATIC LTD
• Δήμος Λεμεσού
• Υπουργείο Εσωτερικών
• Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
• ΕΤΕΚ
• Πανεπιστήμιο Πατρών (Ερευνητικός Φορέας Εξωτερικού)

Σκοπός της ημερίδας:

Για την πρόσκληση πατήστε εδώ!

2022-05-30T15:00