| Αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης, Κτήριο Ανδρέας Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ

09 Απριλίου 2022       10:00 - 11:30

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, το Language Centre - Cyprus University of Technology σας προσκαλεί σε ενημερωτική εκδήλωση/ εργαστήριο με τίτλο "Μαθησιακές Δυσκολίες και Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: εκπαιδευτικά και ψυχοσυναισθηματικά χαρακτηριστικά και υποστηρικτικές πρακτικές"

Περιγραφή:
Είναι γεγονός πως οι μαθησιακές δυσκολίες συνοδεύουν τα άτομα μετα το πέρας του σχολείου και συχνά μπορεί να αποτελούν εμπόδιο στην ακαδημαϊκή τους πορεία, ενώ η προσπάθεια που καταβάλλουν να μην φέρνει πάντοτε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Οι δεξιότητες μελέτης αποτελούν σπουδαία εργαλεία για όλους τους φοιτητές ανεξαιρέτως και συμβάλλουν σε μεγάλο βαθμο στην ακαδημαϊκή τους επιτυχία.

Ομιλητές:
Γεωργία Σαββίδου, Ειδική Επιστήμονας Κέντρου Γλωσσών – ΤΕΠΑΚ, Αγγλική Φιλολογία με ειδίκευση στις Μαθησιακές ∆υσκολίες
Στέλιος Ιωαννίδης, Ειδικός Εκπαιδευτικός, Διαγνωστικός Αξιολογητής Ειδ.Μαθησιακων Δυσκολιών, Διδακτορικός φοιτητής

Περιγραφή:

Ομιλητές: