Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεμεσού

04 Νοεμβρίου 2021       09:00 - 11:30

Πώς ενσωματώνεται η διάσταση του φύλου στην έρευνα και γιατί είναι σημαντική για όλα τα πεδία έρευνας;

Το έργο Gender-SMART στα πλαίσια της υλοποίησης του Σχεδίου Ισότητας στο ΤΕΠΑΚ, οργανώνει εκπαιδευτικά σεμινάρια με θέμα την “Ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου στην  έρευνα.” Προκειμένου να στοχεύσει ένα ευρύτερο φάσμα ενδιαφερομένων, η εκπαίδευση θα χωριστεί σε δύο συνεδρίες, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν διαδοχικά την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου και την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου.

Mέρος Α’
Πότε; 4 Νοεμβρίου, 9:00 πμ – 11:30 μμ
Που; Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεμεσού

Μέρος Β’
Πότε; 5 Νοεμβρίου, 9:00 πμ – 12:00 μμ
Που; Poseidonia Hotel

Σε ποιους/ες απευθύνεται; Ακαδημαϊκό προσωπικο, ερευνητές/τριες, επικεφαλής έργων, προσωπικό που συμμετέχει στην υποστήριξη ερευνητικών έργων και την διάδοση των αποτελεσμάτων.

Θέμα: Σκοπός του σεμιναρίου είναι να προσφέρει σχετικές γνώσεις και πρακτικά παραδείγματα για την ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου σε ερευνητικά έργα, όχι μόνο για την κάλυψη των απαιτήσεων χρηματοδότησης αλλά και για περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας και της εγκυρότητας της έρευνας σε σχετικούς ερευνητικούς τομείς στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Learning objectives:

- Help to understand the concepts of sex and gender and their relevance for research, also in STEM fields

- Introduce gender bias in research organizations and knowledge production

- Introduce the context of Horizon Europe for integrating gender in research projects

- Sensitize on the importance of including the sex and gender dimension into research projects

Tα σεμινάρια θα προσφερθούν στα Αγγλικά από τον Maxime Forest, Gender Trainer & Expert, Yellow Window. Επισυνάπτεται πρόσκληση και πρόγραμμα.

Περιορισμένος αριθμός θέσεων – Δηλώστε συμμετοχή εδώ.

Παραμένω στην διάθεση σας για τυχόν ερωτήσεις.

Πρόσκληση: Κλικ Εδώ!

Agenda: Κλικ Εδώ!

Mέρος Α’
Πότε; 4 Νοεμβρίου, 9:00 πμ – 11:30 μμ
Που; Δημοτική Βιβλιοθήκη Λεμεσού

Μέρος Β’
Πότε; 5 Νοεμβρίου, 9:00 πμ – 12:00 μμ
Που; Poseidonia Hotel

Learning objectives:

- Introduce gender bias in research organizations and knowledge production

Περιορισμένος αριθμός θέσεων – Δηλώστε συμμετοχή εδώ.

Παραμένω στην διάθεση σας για τυχόν ερωτήσεις.

Πρόσκληση: Κλικ Εδώ!

Agenda: Κλικ Εδώ!