Ψηφιακή Εκπαίδευση και Δυνατότητες Αφήγησης μέσω της Ευρωπαϊκής Ψηφιακής Βιβλιοθήκης

Online Event

15 Απριλίου 2021       17:00 - 18:30

H Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (TEΠΑΚ), η Κυπριακή Βιβλιοθήκη, η Europeana (Ευρωπαϊκή Ψηφιακή Βιβλιοθήκη), το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας σε συνεργασία με όλες τις εκπαιδευτικές οργανώσεις της Κύπρου (ΠΟΕΔ, ΟΕΛΜΕΚ, ΟΛΤΕΚ), διοργανώνουν ένα μοναδικό σεμινάριο για τα δεδομένα της Κύπρου αλλά και της Ευρώπης.

Το σεμινάριο, απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς της Δημοτικής, Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης της Κύπρου και η συμμετοχή είναι ελεύθερη.

Είναι αδιαμφησβήτητο πως η μεγαλύτερη πρόκληση τον τελευταίο ένα χρόνο από την έναρξη της πανδημίας του Κορονοϊού (Covid-19) ήταν οι τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών σε ολόκληρο τον κόσμο. Έτσι, η σημασία της ετοιμότητάς τους σε θέματα τεχνολογίας αναδείχθηκε μέσω της πανδημίας, η οποία ανάγκασε τα σχολεία και άλλα πολιτιστικά ιδρύματα, να βρουν λύσεις ως προς την εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και των εικονικών περιηγήσεων.

To σεμινάριο, θα βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς της Κύπρου να ανακαλύψουν το τεράστιο φάσμα πηγών και εξειδικευμένων δωρεάν εργαλείων για τη διαδικτυακή μάθηση, που προσφέρει η Europeana,. Ταυτόχρονα θα ενημερωθούν σχετικά με καινοτόμες παιδαγωγικές μεθόδους που θα βελτιώσουν την εκπαιδευτική τους πρακτική και τις ψηφιακές τους δεξιότητες.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, το οποίο διοργανώνεται στο πλαίσιο τον εορτασμών για την Ημέρα της Ευρώπης (9/5/2021), η πολιτιστική κληρονομιά και η αφήγηση θα αναδειχθούν ως αναπόσπαστα μέρη της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Αντικείμενα πολιτιστικής κληρονομιάς αφηγούνται ιστορίες για πρόσωπα ή γεγονότα, καθιστώντας τη γνώση προσιτή στους μαθητές, εμπλουτίζοντας τη μαθησιακή τους εμπειρία και δημιουργώντας συνδέσεις ανάμεσα στο παρελθόν και στο παρόν, δηλαδή στη δική τους καθημερινότητα.

Σε όλους τους εγγεγραμμένους συμμετέχοντες/συμμετέχουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης σε όλους τους εγγεγραμμένους συμμετέχοντες/συμμετέχουσες.

Οι χαιρετισμοί θα είναι στα Ελληνικά και οι εισηγήσεις θα είναι στα Αγγλικά.

Εγγραφές μέχρι 15/4 (14:00) : https://bit.ly/3ajjIC3

Facebook Event: https://fb.me/e/49TUaOig7

Add event to calendar

Apple   Google   Office 365   Outlook   Outlook.com   Yahoo

Οι χαιρετισμοί θα είναι στα Ελληνικά και οι εισηγήσεις θα είναι στα Αγγλικά.

Εγγραφές μέχρι 15/4 (14:00) : https://bit.ly/3ajjIC3

Facebook Event: https://fb.me/e/49TUaOig7