Online Event-Zoom Meeting

05 Απριλίου 2021       15:00 - 16:00

Join Zoom Meeting:

Το Κέντρο Καινοτομίας CUTing Edge: Αn American Space και το Κέντρο Γλώσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου  παρουσιάζουν το διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα "Women in STEM: Why it matters?"

Why we need more women in STEM? What is the value of having more women in STEM and what is the reality in Cyprus? The story starts early – when we teach our girls that engineering is for boys; coding is not for them; science is a difficult field to choose. Then later, at school, we promote different jobs for girls and different for boys. How has the story changed throughout the years? More than 50% of women in computer science leave midcareer and walk away from a thriving industry. Which are the reasons that explain the leaking pipeline in STEM fields? The main barriers that hold women back will be shared along with practices and ideas on how we can empower and support women in these fields.

Γιατί χρειαζόμαστε περισσότερες γυναίκες στους κλάδους STEM; Ποια είναι η πραγματικότητα στην Κύπρο; Η ιστορία ξεκινά απο πολύ νωρίς - όταν μαθαίνουμς στα κορίτσια ότι η μηχανική είναι για αγόρια, ο προγραμματισμός δεν είναι για αυτές, η επιστήμες είναι ένα δύσκολο πεδίο για να ασχοληθείς. Στη συνέχεια στο σχολείο προωθούμε διαφορετικά επαγγέλματα στια κορίτσια και διαφορετικά στα αγόρια. Πώς άλλαξε η ιστορία όμως όλα αυτά τα χρόνια; Πάνω από το 50% των γυναικών στην πληροφορική εγκαταλείπουν το επάγγελμα και απομακρύνονται από μια ακμάζουσα βιομηχανία. Ποιοι είναι οι λόγοι που εξηγούν τον το φαινόμενο αυτό; Τα κύρια εμπόδια που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες στους κλάδους STEM θα αναφερθούν, μαζί με πρακτικές και ιδέες για το πώς μπορούμε να ενδυναμώσουμε και να στηρίξουμε τις γυναίκες σε αυτούς τους τομείς.

Oμιλήτρια:

• Παναγιώτα Πολυκάρπου, Ερευνητική Συνεργάτης Gender Smart