Online Event-Zoom Meeting

26 Μαρτίου 2021       11:00 - 12:00

Join Zoom Meeting:  https://us02web.zoom.us/j/84379785615?pwd=WjQ4dDNOVG9yVWZ3eVlYY0tFUmE5QT09

Passcode: 449986

Το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης διοργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα "Γιατί χρειάζεται και πώς επικοινωνώ την επιστήμη;"

Στην προσπάθεια μας, ως επιστήμονες,γυναίκες και άνδρες, να μεταδώσουμε τη γνώμη μας σε φοιτητές/τριες ή στο ευρύ κοινό, δεν αρκεί να είμαστε σωστοί.  Πρέπει επίσης να είμαστε αποτελεσματικοί. Σε αυτό το webinar θα συζητηθούν τρόποι με τους οποίους μπορούν να μεταδοθούν με αποτελεσματικό τρόπο δύσκολες και σύνθετες επιστημονικές έννοιες.

Εισηγητής: Δρ. Νίκος Κωνσταντίνου, Τμήμα Αποκατάστασης, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, SciCo Cyprus, Science Hoaxes

Σύντομο βιογραφικό:

Ο Δρ. Κωνσταντίνου κατέχει διδακτορικό στις Γνωστικές Νευροεπιστήμες από το University College London. Έχει δουλέψει ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Κέντρο Εφαρμοσμένων Νευροεπιστημών, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχει επίσης δουλέψει ως Επισκέπτης Καθηγητής στο Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου. Από το 2018 εργάζεται ως Επίκουρος Καθηγητής Γνωστικής Νευροεπιστήμης στο Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στις νευρολογικές βάσεις των γνωστικών μηχανισμών της προσοχής, της αντίληψης και της βραχύχρονης μνήμης σε υγιείς και κλινικούς πληθυσμούς (κατάθλιψη, άγχος, εγκεφαλικό επεισόδιο, κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, άνοια). Έχει εξειδίκευση στη χρήση συμπεριφορικών πειραματικών μεθόδων, μεθόδων νευροαπεικόνισης με τη χρήση MRI, καθώς και μεθόδων μη-επεμβατικής εγκεφαλικής διέγερσης (TMS, tDCS).

Passcode: 449986

Σύντομο βιογραφικό: