ARinfuse Erasmus + “Exploiting the potential of Augmented Reality & Geospatial Technologies within the utilities sector”

28 Ιανουαρίου 2021       10:00 - 13:30

GeoImaging LtdCyprus University of Technology and the Sewerage Board of Nicosia σας προσκαλούν στο διαδικτυακό σεμινάριο του ερευνητικού προγράμματος ARinfuse Erasmus +:

Το  ARinfuse είναι ένα πρόγραμμα  Erasmus+ το οποίο στοχεύει να αναπτύξει δεξιότητες στην επαυξημένη πραγματικότητα για διαχείριση γεωχωρικής πληροφορίας στο πλαίσιο των υπόγειων υποδομών κοινής ωφελείας , όπως το σύστημα ύδρευσης, αποχέτευσης, ηλεκτρικής ενέργειας, αερίου και οπτικές ίνες.

Το σεμινάριο θα απευθύνεται σε φοιτητές μηχανικής και σε επαγγελματίες του κλάδου που ενδιαφέρονται για τις λειτουργίες, εφαρμογές και τα οφέλη των τεχνολογιών επαυξημένης πραγματικότητάς (AR) και γεωχωρικής (geospatial) πληροφορίας  στον τομέα των υπηρεσιών κοινής ωφέλειας.

Το σεμινάριο θα παρουσιάσει το έργο ARinfuse καθώς και τον κατάλογο των εκπαιδευτικών ενοτήτων (ARinfuse catalogue of training modules) σχετικά με την επαυξημένη πραγματικότητα και τη γεωπληροφορική που εφαρμόζονται στον τομέα των υποδομών κοινής ωφέλειας. Τέλος, κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, εκπρόσωποι υπηρεσιών κοινής ωφέλειας  από την Κύπρο θα μοιραστούν πρακτικές, εμπειρίες καθώς και προοπτικές καινοτόμων εργαλείων στους τομείς AR, VR και έξυπνων γεωχωρικών εφαρμογών.

Εγγραφές (ο σύνδεσμος για σύνδεση στο σεμινάριο θα σταλεί σε όλους τους συμμετέχοντες):

Πρόσκληση/ Invitation

Πρόγραμμα/ Programme