Παρουσίαση Βιβλίου - «Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 1920 -1950. Βιογραφία ενός σχολείου της Λεμεσού»

Θέατρο Γυμνασίου Καθολικής

16 Δεκεμβρίου 2020       18:00 -

1920-2020   100 Χρόνια από την ίδρυση του Αθηναϊδείου

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2020. Θέατρο Γυμνασίου Καθολικής Ώρα: 6:00 μ.μ.

Το Γυμνάσιο Καθολικής παρουσιάζει το βιβλίο της κ. Σαλώμης Παπαδήμα-Σοφοκλέους, Επίκουρης Καθηγήτριας Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας και Διευθύντριας του Κέντρου Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, με τίτλο «Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  1920 -1950. Βιογραφία ενός σχολείου της Λεμεσού», στο πλαίσιο των εορτασμών των 100 χρόνων λειτουργίας του σχολείου.

Την παρουσίαση του βιβλίου θα κάνει ο Καθηγητής και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του ΤΕΠΑΚ,  κ. Παντελεήμων Χ. Κελίρης.

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει έκθεση φωτογραφίας από το πολύτιμο αρχείο του Γυμνασίου Καθολικής, αντιφώνηση από την συγγραφέα και σύντομο καλλιτεχνικό πρόγραμμα.

Την εκδήλωση θα χαιρετήσει ο έντιμος Υπουργός Παιδείας Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας  κ. Πρόδρομος Προδρόμου.

1920-2020   100 Χρόνια από την ίδρυση του Αθηναϊδείου

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2020. Θέατρο Γυμνασίου Καθολικής Ώρα: 6:00 μ.μ.

2020-12-16T18:00