Προσωπικές συμβουλές για την επιτυχή εξεύρεση εργασίας στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος Erasmus+
Γλαύκος Μιχαηλίδης (3ο έτος Πτυχίο Διοίκησης)

Αρχικά, θα πρέπει να προγραμματίσεις μία συνάντηση με το γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου για να σε κατατοπίσουν για τις λεπτομέρειες του προγράμματος. Από τη δική μου εμπειρία, τα ακόλουθα βήματα με βοήθησαν να πετύχω προσφορά θέσης σε ναυτιλιακή εταιρία στη Γερμανία.

• Αντίληψη του τομέα στον οποίο θέλεις να εργαστείς (Π.χ. εταιρίες Μάρκετινγκ ή Ναυτιλιακές Εταιρίες κλπ.)
  • Αναζήτηση σχετικών εταιριών του τομέα και χώρας/ών που αποφάσισες από τις εταιρίες που προσφέρει το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του, αλλά και από προσωπική αναζήτηση στο google maps και γενικά στο google. (Π.χ. Marketing companies in Belgium, κλπ.)
  • Επίσκεψη κάθε ξεχωριστής ιστοσελίδας κάθε εταιρίας που βρήκες και εξεύρεση των στοιχείων επικοινωνίας για αποστολή Email.
  • Ετοίμασε ένα email στο οποίο θα υπάρχει ως συνημμένο το CV σου και το Cover Letter σου αλλά και σχετικό κείμενο στο email. Φρόντισε να αναφέρεις ξεκάθαρα στην εταιρεία ότι δεν θα υπάρχει κόστος γι’ αυτήν κατά την περίοδο της εργασίας σου.
  • Για να μην χάνεις χρόνο στείλε με ένα email σε όλες τις επιχειρήσεις που βρήκες αλλά να προσέξεις να τα στείλεις με Blind Carbon Copy, δηλαδή κάθε εταιρία να βλέπει μόνο το δικό της και το δικό σου email στο μήνυμα που θα της αποστείλεις.
  • Συνέχισε να στέλνεις emails από γρήγορα σε όσες περισσότερες εταιρείες μπορείς διότι χρειάζεται χρόνος έως ότου να λάβεις απάντηση από οποιαδήποτε εταιρία και περισσότερος χρόνος για να καταλήξετε σε συμφωνία. Σημείωσε ότι οι περισσότερες εταιρίες μπορεί να μην απαντήσουν ή να δώσουν αρνητικές απαντήσεις, αλλά συνέχισε να στέλνεις.
  • Εάν ένας οργανισμός σου απαντήσει θετικά φρόντισε να του παρέχεις ό,τι πληροφορίες σου ζητήσει και έχε υπόψιν σου ότι μπορεί να καθυστερήσει αρκετά (μέχρι και μήνα) έως ότου αποφασίσει-απαντήσει. Στο μεταξύ συνέχιζε να ψάχνεις.
  • Μόλις γίνεις αποδεκτός από κάποια εταιρεία πρέπει να συμπληρώσεις το training agreement το οποίο μπορείς να πάρεις από το γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου και να το αποστείλεις στην εταιρεία μαζί με το letter of acceptance για να τα συμπληρώσουν και να κλείσει η συμφωνία. Καλό είναι να συμβουλευτείς το γραφείο Erasmus για θέματα συμπλήρωσης της φόρμας και τις ημερομηνίες του ταξιδιού σου.

Γλαύκος Μιχαηλίδης (3ο έτος Πτυχίο Διοίκησης)