Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει συνέδριο για την Τεχνητή Νοημοσύνη με τίτλο ‘AI WAVE RIDE INTO THE FUTURE’

Ομιλητής ο Δρ Σάββας Χατζηχριστοφή

Το Τμήμα Επικοινωνίας και Μάρκετινγκ του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει Συνέδριο και Έκθεση Τεχνολογίας με τίτλο “AI WAVE: RIDE INTO THE FUTURE”, σήμερα Τετάρτη, 10 Απριλίου 2024,  από τις 18:00- 20:00, στο Κτήριο του ΤΕΠΑΚ «Τάσσος Παπαδόπουλος» (αίθουσα 1), στη Λεμεσό.

Η εκδήλωση αποσκοπεί στο να φέρει σε επαφή τους φοιτητές και τις φοιτήτριες με την τεχνολογία και την τεχνητή νοημοσύνη και να παρουσιάσει τις ευκαιρίες απασχόλησης και τις προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης στον κλάδο της τεχνολογίας.

Στόχος του συνεδρίου είναι επίσης η διερεύνηση των δυνατοτήτων της τεχνητής νοημοσύνης και η προώθηση του Ομίλου Νέων Τεχνολογιών του ΤΕΠΑΚ, ενισχύοντας, ταυτόχρονα,  τη συνεργασία ανάμεσα στα μέλη της φοιτητικής κοινότητας, τους επαγγελματίες του κλάδου και τους λάτρεις της τεχνολογίας.

Ομιλητής της εκδήλωσης θα είναι ένας από τους διακεκριμένους καθηγητές της Τεχνητής Νοημοσύνης του νησιού μας,  ο Δρ Σάββας Χατζηχριστοφή, Αντιπρύτανης Έρευνας και Καινοτομίας του Πανεπιστημίου Νεάπολης.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιστρέφονται γύρω από θέματα υπολογιστικής νοημοσύνης, ρομποτικής και ρομποτικής όρασης. Έχει συμμετάσχει σε πληθώρα ευρωπαϊκών ερευνητικών προγραμμάτων με βασικό αντικείμενο τη ρομποτική και έχει διακριθεί από διεθνείς ερευνητικές επιτροπές.

Έχει δώσει σειρά διαλέξεων στα πλαίσια συνεδρίων αλλά και ως προσκεκλημένος στη βιομηχανία. Επιπλέον, έχει συμμετάσχει ως βασικός ομιλητής σε πολλές ημερίδες που οργανώθηκαν σε σχολεία, με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με την τεχνολογία της ρομποτικής.

Στην παρουσίαση του, ο Δρ Χατζηχριστοφή, θα μιλήσει για τις πρόσφατες τάσεις στον κλάδο και πιο συγκεκριμένα, για το πώς η τεχνητή νοημοσύνη θα επηρεάσει όλους τους τομείς της ζωής μας τα επόμενα χρόνια, συμπεριλαμβανομένων τους τομείς της εργασίας, της έρευνας και της εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθεί πάνελ συζήτησης με θέμα “AI στην πράξη” στο οποίο θα συμμετάσχουν οι:  Δρ Σάββας Χατζηχριστοφή,  Δρ Σωτήριος Χατζής, Αναπληρωτής καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του ΤΕΠΑΚ, Δρ  Άγγελος Βούλδης, Ειδικός Επιστήμονας στο Τμήμα Διοίκησης Τουρισμού και Φιλοξενίας του ΤΕΠΑΚ.

Τα θέματα συζήτησης θα περιλαμβάνουν πρακτικές εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης, προκλήσεις, ηθικά ζητήματα και μελλοντικές προοπτικές.

Θα ακολουθήσει συζήτηση και υποβολή ερωτήσεων.

Στους συμμετέχοντες και συμμετέχουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Το συνέδριο, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Έρευνας, Καινοτομίας και ψηφιακής πολιτικής, είναι ανοιχτό σε όλους/όλες τους/τις φοιτητές/ριες, επαγγελματίες και σε οποιονδήποτε θέλει να μάθει για την τεχνητή νοημοσύνη.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Διοργανωτής: Τμήμα επικοινωνίας και μάρκετινγκ του ΤΕΠΑΚ

Χορηγός: A.C. Slashpt LTD

Food & Beverage Sponsor: Ερμής, Bean Bar, Sweet Nest Patisserie, Tempo Cyprus, ACM CHRISTOFIDES

Εκθέτες:  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, KEMANES print shop, A.X.C. Profeserv Ltd