Αμφιθέατρο 1 και 2, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, ΤΕΠΑΚ

19 Απριλίου 2024        -

O οργανισμός Oxygen for Democracy συνδιοργανώνουν με το Δήμο Λεμεσού το 2ο Cyprus Forum Cities σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στις 18-19 Απριλίου 2024, στη Λεμεσό.

Συγκεντρώνοντας πολιτικούς ηγέτες από Κύπρο και εξωτερικό, εξέχουσες προσωπικότητες από τον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, τον χώρο των ΜΜΕ, του επιχειρηματικού τομέα, της ακαδημαϊκής κοινότητας και της κοινωνίας των πολιτών, οι συμμετέχοντες στο 2ο Cyprus Forum Cities θα συζητήσουν, θα ανταλλάξουν ιδέες και θα καθορίσουν νέες και δημιουργικές λύσεις σε καίρια ζητήματα που απασχολούν την τοπική αυτοδιοίκηση.

Το 2ο Cyprus Forum Cities υπόσχεται μέσα από συζητήσεις υψηλού επιπέδου, να δώσει την ευκαιρία για τη διαμόρφωση ενός μακροπρόθεσμου σχεδίου για την ανάπτυξη των πόλεων και των αγροτικών περιοχών της Κύπρου. Μερικά από τα βασικά θέματα της φετινής ατζέντας είναι μεταξύ άλλων η Κλιματική Αλλαγή, οι Ευρωεκλογές, ο Ψηφιακός Μετασχηματισμός, η Μεταρρύθμιση της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και η Διαχείριση Απορριμμάτων.

Ο στόχος του Cyprus Forum Cities είναι η ενίσχυση των δήμων και των κοινοτήτων για την ανάπτυξη νέων δυναμικών και τεχνολογιών που θα ενισχύσουν τις πόλεις, καθώς και την κοινωνία των πολιτών, και θα συμβάλει ενεργά στην ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ τους.

Για να λάβετε μέρος στο 2ο Cyprus Forum Cities, χρειάζεται να κάνετε εγγραφή ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: Εγγραφές για το 2ο Cyprus Forum Cities

2024-04-19