Δημοσιογραφική διάσκεψη για το ερευνητικό έργο MedDMO, Μεσογειακό Παρατηρητήριο Ψηφιακών Μέσων

Αμφιθέατρο της Δημοτικής Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης Λεμεσού

14 Μαρτίου 2024       10:30 - 12:00

Πρόσκληση στη  δημοσιογραφική διάσκεψη του ερευνητικού έργου

"Mediterranean Digital Media Observatory (MedDMO)"

Η Ερευνητική Μονάδα Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σας προσκαλεί στη δημοσιογραφική διάσκεψη για το ερευνητικό έργο MedDMO, Μεσογειακό Παρατηρητήριο Ψηφιακών Μέσων με στόχο την καταπολέμηση της παραπληροφόρησης σε Κύπρο, Ελλάδα και Μάλτα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2023 και ώρες 10:30 – 12:15, στο Αμφιθέατρο της Δημοτικής Πανεπιστημιακής Βιβλιοθήκης Λεμεσού.

- Εγγραφείτε για φυσική παρουσία επισκεπτόμενοι τον ακόλουθο σύνδεσμο:

- Έχετε τη δυνατότητα να συμμετέχετε στη δημοσιογραφική διάσκεψη του MedDMO διαδικτυακά, συμπληρώνοντας τη φόρμα για να λάβετε τον σύνδεσμο για τη ζωντανή μετάδοση:

Το ερευνητικό έργο MedDMO αποσκοπεί στη δημιουργία μιας νέας μεσογειακής σύμπραξης που φέρνει μαζί την Κύπρο, την Ελλάδα και τη Μάλτα στη μάχη κατά της παραπληροφόρησης. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, μεταξύ άλλων, θα παρουσιαστεί στους δημοσιογράφους το νέο κέντρο κατά της παραπληροφόρησης Fact-check Cyprus, και τα πρώτα αποτελέσματα του έργου όσο αφορά τον πλουραλισμό των μέσων και της παρακολούθησης του οικοσυστήματος των μέσων στις τρεις χώρες με έμφαση την Κύπρο.

Λίγα λόγια για το έργο

Το έργο διάρκειας δυόμισι ετών, που ξεκίνησε την 1η Δεκεμβρίου 2022, λαμβάνει χρηματοδότηση από το πρόγραμμα Ψηφιακή Ευρώπη (2021-2027)  της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο πλαίσιο εγκεκριμένης πρότασης για τη δημιουργία εθνικών παρατηρητηρίων ψηφιακών μέσων, με στόχο την επέκταση της εμβέλειας του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου Ψηφιακών Μέσων (EDMO).

Το MedDMO είναι μια κοινοπραξία που ανοίγει νέους δρόμους για συνεργατικό έλεγχο ειδήσεων εστιάζοντας σε αναδυόμενες εκστρατείες παραπληροφόρησης που σχετίζονται με τη συγκεκριμένη περιοχή της Μεσογείου. Στόχος του είναι να αποτελέσει μια κρίσιμη πηγή γνώσης σε τοπικά περιβάλλοντα πληροφοριών.

Το MedDMO λειτουργεί ως κόμβος του EDMO καλύπτοντας τα νοτιοανατολικά σύνορα της Ευρώπης, με τη συμμετοχή τριών χωρών (Ελλάδας, Κύπρου, Μάλτας) που, εκτός από τη γεωγραφική τους εγγύτητα, αντιμετωπίζουν κοινές προκλήσεις όσον αφορά τις εκστρατείες παραπληροφόρησης που συχνά προσπαθούν να δημιουργήσουν πόλωση γύρω από τις ευρωπαϊκές δημόσιες συζητήσεις σχετικά με το μεταναστευτικό και τα ζητήματα ελέγχου συνόρων. Το MedDMO φέρνει κοντά ερευνητικούς οργανισμούς, οργανισμούς ελέγχου ορθότητας και μέσα ενημέρωσης με διεθνώς αναγνωρισμένη δραστηριότητα στον τομέα της παραπληροφόρησης και σημαντική συμμετοχή στα ενημερωτικά οικοσυστήματα των τριών χωρών. Το MedDMO θα στήσει μια τεχνολογική υποδομή απευθείας συνδεδεμένη με την υποδομή του EDMO και τα αποτελέσματα της ερευνητικής του δραστηριότητας θα τροφοδοτούν σε καθημερινή βάση το κεντρικό EDMO, καθώς και τους υπόλοιπους εθνικούς κόμβους.

Τα 9 μέλη της κοινοπραξίας περιλαμβάνουν το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) ως Συντονιστή του Έργου, την Athens Technology Center S.A., το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τους Times of Malta, το University of Malta, τα Ellinika Hoaxes και το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων (AFP).

Πρόγραμμα εκδήλωσης

10:30 Καφές καλοσωρίσματος

10:45  Καλωσόρισμα – Χαιρετισμοί

• Δρ. Μιχάλης Σιριβιανός, Κοσμήτορας Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου
  • Κα. Ρόνα Κασάπη, Πρόεδρος της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου

11:00 Συνοπτική παρουσίαση του MedDMO

• Δρ Νίκος Σαρρής, Συντονιστής έργου, Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ)

11:15 Παρουσίαση του κέντρου κατά της παραπληροφόρησης Fact-check Cyprus

• Δρ. Λουκία Ταξιτάρη, Λέκτορας, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος
  • Κος. Θάνος Σιτίστας, Ιδρυτής Greece Fact-check

11:30 Πλουραλισμός μέσων

• Δρ. Θεοδώρα Μάνιου,  Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Κύπρου

11:45 Παρακολούθηση του οικοσυστήματος των μέσων ενημέρωσης

• Κα. Παντελίτσα Λεωνίδου, Ερευνήτρια, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

12:00  Συζήτηση και ερωτήσεις

Βρείτε την ατζέντα της εκδήλωσης στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Invitation-Agenda.pdf

H παρουσία σας θα είναι ιδιαίτερη τιμή για εμάς.

Πληροφορίες για τους δημοσιογράφους:
Δρ. Μιχάλης Σιριβιανός, Κοσμήτορας Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας,
e-mail: michael.sirivianos@cut.ac.cy

Πρόσκληση στη  δημοσιογραφική διάσκεψη του ερευνητικού έργου

"Mediterranean Digital Media Observatory (MedDMO)"

- Εγγραφείτε για φυσική παρουσία επισκεπτόμενοι τον ακόλουθο σύνδεσμο:

Λίγα λόγια για το έργο

Πρόγραμμα εκδήλωσης

10:30 Καφές καλοσωρίσματος

10:45  Καλωσόρισμα – Χαιρετισμοί

• Κα. Ρόνα Κασάπη, Πρόεδρος της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου

11:00 Συνοπτική παρουσίαση του MedDMO

11:15 Παρουσίαση του κέντρου κατά της παραπληροφόρησης Fact-check Cyprus

• Δρ. Λουκία Ταξιτάρη, Λέκτορας, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος
  • Κος. Θάνος Σιτίστας, Ιδρυτής Greece Fact-check

11:30 Πλουραλισμός μέσων

• Δρ. Θεοδώρα Μάνιου,  Επίκουρη Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Κύπρου

11:45 Παρακολούθηση του οικοσυστήματος των μέσων ενημέρωσης

• Κα. Παντελίτσα Λεωνίδου, Ερευνήτρια, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

12:00  Συζήτηση και ερωτήσεις

Βρείτε την ατζέντα της εκδήλωσης στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Invitation-Agenda.pdf

H παρουσία σας θα είναι ιδιαίτερη τιμή για εμάς.

Πληροφορίες για τους δημοσιογράφους:
Δρ. Μιχάλης Σιριβιανός, Κοσμήτορας Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας,
e-mail: michael.sirivianos@cut.ac.cy