Αμφιθέατρο 1, Τάσσος Παπαδόπουλος

20 Φεβρουαρίου 2024       18:30 -

Η Κυπριακή Δημοκρατία άνοιξε έναν δρόμο πολιτογράφησης για μη υπηκόους που ήθελαν πρόσβαση στην Ευρωπαϊκή Ένωση - οι περισσότεροι από τους οποίους ήταν πλούσιοι Ρώσοι. Το μέγεθος του φαινομένου είναι συγκλονιστικό. Χιλιάδες ξένοι επενδυτές έγιναν Κύπριοι αγοράζοντας ακίνητα -και, εμμέσως, διαβατήρια- στο νησί. Το «διαβατήριο της ΕΕ» έγινε η κύρια εξαγωγή της χώρας.
Το "Passport Island" διερευνά σε βάθος την περίπτωση του Κυπριακού επενδυτικού προγράμματος, δηλαδή των “χρυσών διαβατηρίων”, που διήρκεσε σχεδόν 15 χρόνια, ενώ οι συνέπειές του είναι ορατές στην Λεμεσό του σήμερα (στις τιμές των ενοικίων και στους άδειους πύργους του μώλου). Αυτή η επιστημονική μονογραφία παρέχει την μέχρι σήμερα πιο ολοκληρωμένη ανάλυση του τρόπου με τον οποίο η ιθαγένεια εμπορευματοποιείται, αλλά και αποτελεί το μοναδικό βιβλίο για το θέμα των κυπριακών “χρυσών” πολιτογραφήσεων.
Το βιβλίο δείχνει έτσι πώς ένα εθνικό διαβατήριο γίνεται παγκόσμιο εμπόρευμα, και πώς η πώληση διαβατηρίων συνδέεται με τις οικονομικές κρίσεις, τη μετανάστευση, την ιδιοκτησία, την ανισότητα και την ευρωπαϊκή πολιτική. Όπως δείχνει η έρευνα, η ιθαγένεια δεν είναι πλέον ζήτημα πολιτικής, αλλά πολιτικής οικονομίας.
Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 20 Φεβρουαρίου, 18.30, στο Αμφιθέατρο 1, Τάσσος Παπαδόπουλος στο ΤΕΠΑΚ, ενώ θα μιλήσουν ο συγγραφέας του βιβλίου, Θεόδωρος Ρακόπουλος, Καθηγητής Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πανεπιστήμιο του Όσλο, ο Θεόδωρος Κούρος, Λέκτορας, στο τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, ΤΕΠΑΚ και ο Γιάννης Παπαδάκης, Καθηγητής, Τμήμα Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Κύπρου.

2024-02-20T18:30