02 Δεκεμβρίου 2023       10:00 - 16:00

Το πρόγραμμα «REVITA: Εικαστική Ορεινή Λεμεσός», ο νέος πολιτιστικός θεσμός για τη σύμπραξη διακεκριμένων εικαστικών με τεχνίτες και χειροτέχνες στην κυπριακή ύπαιθρο, του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σας προσκαλεί σε συμβιωτικό εργαστήρι κεραμικής το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο Βουνί. Η 2η δράση του REVITA διεξάγεται το τριήμερο 1-3 Δεκεμβρίου μεταξύ των ωρών 10πμ – 4μμ. Οι συμμετέχοντες θα εντρυφήσουν σε διαφορετικές τεχνικές με τις οποίες μπορούν να μεταμορφώσουν τον πηλό σε χρηστικά ή διακοσμητικά αντικείμενα, με την καθοδήγηση της εικαστικού, Ιωάννας Χατζηπανηγύρη.

Οι εργασίες του συμβιωτικού εργαστηρίου είναι ανοιχτές σε όλη την κοινότητα, σε κατοίκους γειτονικών περιοχών, αλλά και στο ευρύτερο κοινό. Απευθύνεται σε όποιον/όποιαν ενδιαφέρεται να εξελίξει τις γνώσεις και τις δεξιότητές του/της πάνω στη χειροτεχνία, αλλά και σε δυνητικούς ενδιαφερόμενους που δεν έχουν άμεσα σχέση με το αντικείμενο.

Η είσοδος είναι δωρεάν για όλους και όλες, σε όλες τις ώρες των εργαστηρίων και οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στη σχετική διαδικτυακή φόρμα εγγραφών (https://forms.office.com/e/mGTLSTgzQL).

Ημερομηνία

Παρασκευή 1η – Κυριακή 3 Δεκεμβρίου