Αμφιθέατρο 2 Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος

10 Οκτωβρίου 2022       19:30 -

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σας προσκαλεί σε διάλεξη με θέμα:

Ανέφικτοι τόποι, εξαφανισμένοι προορισμοί, θραύσματα "έργων", δίκτυα κατασκευών

Ομιλήτρια: Νάντια Καλαρά, Εικαστικός και Αναπληρώτρια Καθηγήτρια,  Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022, ώρα 19.30, Αμφιθέατρο 2 Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία, Λεμεσός

Οι έννοιες του τόπου και του τοπίου, της αφετηρίας και του προορισμού έχουν διαταραχτεί εκ βάθρων στην σημερινή εποχή. Ταυτόχρονα, το έργο τέχνης δεν μπορεί να υπαχθεί εύκολα πλέον σε ερμηνευτικά συστήματα που ομογενοποιούν και συνθέτουν. Θραύσματα «έργων» και δίκτυα κατασκευών, μιλούν μια γλώσσα ριζικής αποσπασματικότητας και ετερογένειας. Kάθε δημιουργική πορεία είναι μια διαδικασία παλινδρομήσεων, αναστοχασμών, αναδιατυπώσεων. Η Νάντια Καλαρά καλεί το ακροατήριο σε μια ριζωματική διαδρομή στους κόμβους ενός εικαστικού και ερευνητικού έργου που πραγματεύεται την παράδοση τις ιδιοτοπικής (site-specific) τέχνης, την περιήγηση ως μεθοδολογικό και δημιουργικό εργαλείο, την εμπειρία του ερειπίου, την έννοια του αποσπάσματος, την εικαστική παράδοση του assemblage, τη λειτουργία του φωτογραφικού μέσου ως αυτόματη εγγραφή του βλέμματος στην ύλη, την ασταμάτητη εναλλαγή ανάμεσα στο πρότυπο και τις επαναλήψεις, τις ανακατασκευές, τις προσομοιώσεις του.

Από την Τρίτη, 11 Οκτωβρίου μέχρι και την Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν workshops, στο κτήριο Τσεριώτη, στις 18.00, με θέμα:

∆ιαστρωματώσεις αστικών και περιαστικών παλίμψηστων

Το εργαστήριο, υιοθετώντας ως σχεδιαστικά εργαλεία τις έννοιες της διαστρωμάτωσης και της διαφάνειας και ως μεθοδολογία την πεζοπορική περιήγηση και την συλλογή, θα προτείνει στους συμμετέχοντες, να ερμηνεύσουν δημιουργικά τα παραπάνω εργαλεία και να παράξουν τοπιογραφικές, χαρτογραφικές, διαγραμματικές και άλλες εικαστικές αναπαραστάσεις επιλεγμένων διαδρομών, περιοχών και σημείων του αστικού και περιαστικού τοπίου της πόλης της Λεμεσού. Όλα τα καλλιτεχνικά μέσα (και η συνύπαρξή τους) είναι προς χρήση (σκίτσο, σχέδιο, ζωγραφική, γλυπτική, φωτογραφία, κινουμένη εικόνα, επιτέλεση, κείμενο).

Βιογραφικό σημείωμα ομιλήτριας

Η Νάντια Καλαρά είναι εικαστικός καλλιτέχνης. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Είναι διδάκτωρ του Τμήματος Αρχιτεκτόνων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου MA in Fine Arts, School of Art and Design, University of East London και απόφοιτος του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. Το έργο της επιχειρεί να δημιουργήσει μια διαλεκτική μεταξύ ιστορίας, τοπίου και αρχιτεκτονικής. Πραγματεύεται την έννοια του αποσπάσματος, την εμπειρία του ερειπίου, την εικαστική παράδοση του assemblage, την παράδοση της τοπολογικής (site specific) τέχνης, την περιήγηση ως μεθοδολογικό και δημιουργικό εργαλείο, τη λειτουργία του φωτογραφικού μέσου ως αυτόματης εγγραφής του βλέμματος στην ύλη, την ασταμάτητη ανταλλαξιμότητα και μεταστρεψιμότητα ανάμεσα στο πρωτότυπο και τα αντίγραφά του, ανάμεσα στο πρότυπο και τις επαναλήψεις, τις ανακατασκευές, τις προσομοιώσεις του. Η πρακτική της διατρέχει πολλά μέσα και υλικά. Συχνά, η εκθεσιακή διάταξη επιχειρεί να δημιουργήσει μια σύνθετη αντιληπτική κατάσταση θέασης, επίσκεψης και ανάγνωσης. Καλεί τον θεατή σε μια ανασυγκρότηση του νοήματος του χώρου διατυπώνοντας σχόλια πάνω στη φύση και τη συνθήκη της αναπαράστασης. 'Eργα της έχουν εκτεθεί στην Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο, τη Ρωσία και την Ιταλία και ανήκουν σε δημόσιες και ιδιωτικές συλλογές στην Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο και τις Η.Π.Α. Από το 2003 έως το 2011 δίδαξε Εικαστικές Τέχνες στα Τμήματα Αρχιτεκτόνων των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Πατρών ως εντεταλμένη διδάσκουσα και στην Αρχιτεκτονική Σχολή του Ε.Μ.Π. ως εξωτερικός συνεργάτης. Από το 2014 διδάσκει στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ. όπου σήμερα είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, με γνωστικό αντικείμενο Εικαστικές Τέχνες και Θεωρήσεις-Αναπαραστάσεις του Τόπου και του Τοπίου.

Πληροφορίες: τηλ. 25 002741

∆ιαστρωματώσεις αστικών και περιαστικών παλίμψηστων