21 Σεπτεμβρίου 2022       15:00 -

Διαδικτυακό Σεμινάριο
Θετικές και αρνητικές επιπτώσεις της αναβλητικότητας στις διδακτορικές σπουδές

Οι διδακτορικοί φοιτητές παλεύουν συνεχώς με μια σειρά από προκλήσεις, από το άγχος, τον φόβο και την αρνητική κριτική προς τον εαυτό τους, μέχρι την έλλειψη κινήτρων και την απουσία συστημάτων υποστήριξης. Συνολικά, το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα. Αναβλητικότητα. Το παρόν διαδικτυακό σεμινάριο, με τίτλο «Θετικές και αρνητικές επιπτώσεις της αναβλητικότητας στις διδακτορικές σπουδές», έχει στόχο να προσδιορίσει τι είναι η αναβλητικότητα και τι την προκαλεί σε ακαδημαϊκά πλαίσια. Στη συνέχεια, θα παρουσιαστούν οι επιπτώσεις της αναβλητικότητας στην ακαδημαϊκή επίδοση και τη συνολική ευημερία, κλείνοντας με προτάσεις για το πώς να την αντιμετωπίσετε κατά τη διάρκεια του συντριπτικού αλλά άκρως ανταποδοτικού ταξιδιού σας στο διδακτορικό.

Εισηγήτρια: H Σωτηρία Καλουτσίδη απέκτησε το πτυχίο της στην Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Έχει εργαστεί ως καθηγήτρια Αγγλικών ως Ξένη γλώσσα και για ειδικούς σκοπούς, τόσο στο Ηνωμένο Βασίλειο όσο και στην Κύπρο, διδάσκοντας αγγλικά σε παιδιά και ενήλικες. Έχει διδάξει Αγγλικά Ακαδημαϊκού επιπέδου και Ακαδημαϊκή Γραφή στο Πανεπιστήμιο UCLan και έχει προσφέρει υποστήριξη φοιτητών μέσω των υπηρεσιών υποστήριξης φοιτητών WISER. Γοητευμένη από την περίπλοκη φύση των ανθρώπων και αυτό που κάνει ορισμένα άτομα/ιδρύματα να ευδοκιμούν σε αντίθεση με άλλα, ολοκλήρωσε το MSc της στην Εφαρμοσμένη Θετική Ψυχολογία από το Πανεπιστήμιο του Ανατολικού Λονδίνου. Εκεί, απέκτησε εξειδικευμένες γνώσεις για τους παράγοντες που επιτρέπουν στους ανθρώπους να βρουν και να αναπτύξουν τις προσωπικές τους δυνάμεις, να χτίσουν τις ικανότητές τους, να επιδιώξουν τους στόχους τους και τελικά να βρουν ευχαρίστηση και βαθύτερο νόημα στη ζωή.

Σύνδεσμος μέσω Zoom:

pwd=a1ZXdmd1ZnJqWGNwSjhOditKdk9tQT09