14 Σεπτεμβρίου 2022       15:00 - 16:00

Διαδικτυακό Σεμινάριο
Νάρκισσοι και συνεξαρτώμενοι στις διαπροσωπικές και ακαδημαϊκές σχέσεις

Τα τελευταία χρόνια η δυναμική θεώρηση των ανθρωπίνων σχέσεων από την επιστήμη της Ψυχολογίας εστιάζεται στα φαινόμενα bullying ή παρενόχλησης σε σχέσεις πέρα από τις σχολικές. Σε αυτή την παρουσίαση θα μιλήσουμε για το τι σημαίνει το mobbing, που είναι ουσιωδώς το bullying σε ένα εργασιακό χώρο και με ποιο τρόπο αυτό εκδηλώνεται και φυσικά πώς θα μπορούμε να το κατανοήσουμε και να το αντιμετωπίσουμε γνωστικά και συναισθηματικά. Στην κατανόηση των φαινομένων αυτών είναι εξαιρετικά σημαντικό να δούμε δύο τύπους προσωπικότητας, τους Νάρκισσους και τους συνεξαρτώμενους. Ναρκισσιστικός τύπος προσωπικότητας και συνεξαρτητικός τύπος προσωπικότητας. Δεν μιλάμε για τις αντίστοιχες ψυχικές διαταραχές, αλλά για τύπους προσωπικότητας, μια ταξινόμηση που θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε καλύτερα τι μας συμβαίνει όταν νιώθουμε πως δεχόμαστε «ψυχολογικό πόλεμο» στο εργασιακό μας περιβάλλον. Τα φαινόμενα αυτά προκύπτουν και σε ακαδημαϊκά περιβάλλοντα με την ίδια συχνότητα. Σκοπός της παρουσίασης είναι η ευαισθητοποίηση και η απόκτηση χρήσιμων γνώσεων ψυχοεκπαίδευσης γύρω από το ζήτημα.

Εισηγήτρια: H Θέκλα Πετρίδου σπούδασε στο Τμήμα Ψυχολογίας του ΑΠΘ. Είναι Ψυχολόγος κλινικής και κοινωνικής κατεύθυνσης και εργάζεται ιδιωτικά με ενήλικες και ζευγάρια εδώ και 20 χρόνια. Η επαγγελματική της άδεια έχει εκδοθεί από την Ελληνική Δημοκρατία, ισχύει σε όλη την επικράτεια της Ε.Ε. και έχει αριθμό 24/6677. Έχει δώσει δεκάδες διαλέξεις σε σχολές γονέων και επαγγελματικούς συνδέσμους και έχει ιδιαίτερο κλινικό και συγγραφικό ενδιαφέρον σε θέματα ερωτικών σχέσεων, γάμου, γονικής αποξένωσης, και των δυναμικών των ανθρωπίνων σχέσεων γενικότερα. Μέχρι σήμερα, ως συγγραφέας έχει γράψει 6 βιβλία τα οποία κυκλοφορούν από τον εκδοτικό οίκο Ψυχογιός. Επίσης, διατηρεί δικό της κανάλι στο YouTube, όπου ανεβάζει καθημερινά βίντεο με θέματα ψυχολογίας και ψυχοεκπαίδευσης.

Σύνδεσμος μέσω Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/84441308475?                             pwd=a1ZXdmd1ZnJqWGNwSjhOditKdk9tQT09

Διαδικτυακό Σεμινάριο

Σύνδεσμος μέσω Zoom: