Ψηφιακή & Εξ αποστάσεως Μάθηση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: Ενιαία Εκπαίδευση, Προσβασιμότητα & όχι μόνο

Online Event - Zoom

02 Ιουνίου 2021       17:00 - 18:00

Η παρουσίαση θα εστιάσει στην εφαρμογή πρακτικών ενιαίας εκπαίδευσης και προσβασιμότητας για την εκπαίδευση φοιτητών/τριών με αναπηρίες με έμφαση κυρίως στην εξ’ αποστάσεως και ψηφιακή εκπαίδευση. Θα παρουσιαστούν σύντομα βασικές θεωρητικές αρχές για την εκπαίδευση χωρίς αποκλεισμούς μέσα από τις έννοιες της διαφοροποίησης, καθώς και κάποιες πρακτικές εισηγήσεις για καθολικό σχεδιασμό μάθησης και προσβασιμότητα.

Εισηγήτριες:

Κατερίνα Μαύρου: Η Δρ Κατερίνα Μαύρου είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ενιαίας Εκπαίδευσης και Υποστηρικτικής Τεχνολογίας στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν την εφαρμογή της υποστηρικτικής και ψηφιακής τεχνολογίας για την παιδαγωγική της ενιαίας εκπαίδευση (inclusive education), καθώς και τον σχεδιασμό καθολικών περιβαλλόντων μάθησης με τη χρήση της τεχνολογίας. Παράλληλα ασχολείται με ζητήματα ψηφιακής ενσωμάτωσης ατόμων με αναπηρίες όλων των ηλικιών και την πολιτική για το σχεδιασμό και εφαρμογή ολοκληρωμένου συστήματος παροχής υπηρεσιών υποστηρικτικής τεχνολογίας. Εμπλέκεται ενεργά σε ερευνητικά προγράμματα και διεθνή δίκτυα και πρωτοβουλίες για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρίες στην ψηφιακή εποχή και είναι η πρόεδρος του Οργανισμού Προώθησης της Υποστηρικτικής Τεχνολογίας στην Ευρώπη.

Μαρία Τσακίρη: H Δρ Μαρία Τσακίρη είναι Λέκτορας Σπουδών για την Αναπηρία και Ενιαίας Εκπαίδευσης. Τα διδακτικά και ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν τις θεωρητικές και πρακτικές προσεγγίσεις των Κριτικών Σπουδών για την Αναπηρία και της ενιαίας εκπαίδευσης, καθώς και τον ακτιβισμό των ατόμων με αναπηρία, τις αναπαραστάσεις της αναπηρίας μέσα από τον κινηματογράφο και ζητήματα διαθεματικότητας. Είναι μέλος του Disability Research Edinburgh Network που συντονίζεται από το University of Edinburgh και συμμετέχει σε δράσεις άλλων ερευνητικών δικτύων για την εκπαίδευση και την αναπηρία, καθώς και αυτόνομων φεμινιστικών ερευνητικών κέντρων στη Βρετανία και την Ελλάδα.

Passcode: 449986

Εισηγήτριες: