Επίσκεψη Αντιπροσωπείας Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) πραγματοποίησε στις 19 Απριλίου 2024, αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, στο πλαίσιο της προσπάθειας της Επιτροπής για την προώθηση της συνεργασίας με Ιδρύματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με στόχο την ενίσχυση των δεξιοτήτων και της απασχολησιμότητας των νέων.

Η αντιπροσωπεία βρέθηκε στην Κύπρο για να συμμετάσχει στην Ετήσια Συνάντηση Επανεξέτασης του Προγράμματος Πολιτικής Συνοχής THALIA 2021-2027 που αφορά στο Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων.

Η ανάπτυξη των δεξιοτήτων που προωθούνται μέσα από το Πρόγραμμα THALIA, είναι σημαντικός στόχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και η κα Barbara KAUFFMANN (Director for Employment, social affair and inclusion at the European Commission) με την ομάδα της, τον κ. Christo KOULOUTERIS (Team Leader – Cyprus Team, DG for Employment, Social Affairs and Inclusion) και την κα Miranda ZAVROU (Programme Manager - EU Policies - Cyprus Team, DG for Employment, Social Affairs, and Inclusion) ενδιαφέρθηκαν να μάθουν πως αυτές οι δεξιότητες (κυρίως τεχνικές και πράσινες δεξιότητες) περιλαμβάνονται στα προγράμματα σπουδών που προσφέρει τη Ανώτατη Εκπαίδευση.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους, πραγματοποίησαν συνάντηση με τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών θεμάτων, Καθηγητή Νικόλα Τσαπατσούλη, καθώς και με εκπροσώπους από την Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας (τη Λειτουργό Σταδιοδρομίας, κ. Άντρια Παπίση και τη Λειτουργό Γραφείου Συμβουλευτικής, κ.  Γεωργία Φράγκου), από το Γραφείο Περιβαλλοντικής Πολιτικής του ΤΕΠΑΚ (τον Συντονιστή του Γραφείου Περιβαλλοντικής Πολιτικής ΤΕΠΑΚ, κ. Αντρέα Διονυσίου) και τη Δρ Μάρλεν Βάσκες (Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό Περιβαλλοντικής Μικροβιολογίας και Βιοτεχνολογίας του Τμήματος Χημικών Μηχανικών ΤΕΠΑΚ).

Στη συνάντηση, συζητήθηκαν τα ακόλουθα θέματα:

α) περιεχόμενο μαθημάτων σε προγράμματα σπουδών που συνδέονται με ψηφιακές και πράσινες δεξιότητες.

β) σύνδεση των προγραμμάτων σπουδών με τις ανάγκες αγοράς εργασίας,

γ) ευκαιρίες εργοδότησης και επαγγελματικής εξέλιξης για τους/τις φοιτητές/ήτριες,

δ) παροχή Συμβουλευτικών Υπηρεσιών στους/στις φοιτητές/ήτριες.

Με την ολοκλήρωση της συζήτησης, η κυρία Kauffmann με την ομάδα της, είχαν την ευκαιρία για ξενάγηση σε δύο από τους εργαστηριακούς χώρους που διαθέτει το ΤΕΠΑΚ, α) στο Εργαστήριο του Τμήματος Καλών Τεχνών (https://www.cut.ac.cy/faculties/aac/far/video_gallery/) όπου παρακολούθησαν Ακαδημαϊκούς και φοιτητές/τριες να δημιουργούν διάφορα καλλιτεχνικά έργα,  και β) στο Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς (ΨΠΚ).

Ο Δρ Μαρίνος Ιωαννίδης, Διευθυντής της  Έδρας UNESCO/ΤΕΠΑΚ ξενάγησε τα μέλη της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στο Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς (ΨΠΚ) και παρουσίασε τις δράσεις της ομάδας του. Ενημέρωσε ότι, προσκλήθηκε ως επίσημος ομιλητής στο διεθνές Συνέδριο της Europeana, που πραγματοποιήθηκε στις 18 Απριλίου 2023, υπό τη Σουηδική Προεδρία του Συμβουλίου της ΕΕ και φιλοξενήθηκε από το Μουσείο Εθνογραφίας στη Στοκχόλμη, ενώ είχε την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού της Σουηδίας και διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Σουηδικό Συμβούλιο Εθνικής Κληρονομιάς.

Ανέφερε ότι, μετά από συνεχείς, μεθοδικές και εντατικές συνομιλίες, το Μουσείο Medelhavsmuseet της Στοκχόλμης, που είχε τη μεγαλύτερη συλλογή Κυπριακών αρχαιοτήτων εκτός Κύπρου, απέστειλε πρόσκληση προς τους εξειδικευμένους Επιστήμονες του ΤΕΠΑΚ, οι οποίοι απασχολούνται με την ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς, προκειμένου να εξεταστεί η δυνατότητα ψηφιοποίησης της τεράστιας συλλογής με χιλιάδες αντικείμενα που διαθέτει το Μουσείο και προέρχονται από τις ανασκαφές της Κύπρου. Πραγματοποιήθηκε συμφωνία συνεργασίας μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του συγκεκριμένου μουσείου με σκοπό τον ψηφιακό επαναπατρισμό της συλλογής, τη διαμόρφωση μεθοδολογίας και ανοικτή πρόσβαση δεδομένων για έρευνα και μάθηση για όλους/ες μέσω της Ευρωπαϊκής Ψηφιακής Βιβλιοθήκης Europeana και Αψίδα.

Ο Δρ Ιωαννίδης εξήγησε πως συγκροτήθηκε η ομάδα των εθελοντών φοιτητών/τριών με τους/τις Ζέλια Ντεσούκι, Χρυσόστομο Κολόμβο, Στέλιο Μ. Φωτίου και Γιώργο Νεοφύτου οι οποίοι/ες βρέθηκαν στο Medelhavsmuseet της Στοκχόλμης τον Ιανουάριο 2024 με δαπάνες της Έδρας UNESCO, μετά από εντατική εκπαίδευση για χρήση του εξοπλισμού ψηφιοποίησης. Καθώς η ομάδα βρισκόταν στη Σουηδία, τα δεδομένα των ψηφιοποιήσεων αποστέλλονταν καθημερινά στο Εργαστήριο Πολιτιστικής Κληρονομιάς για επαλήθευση και επεξεργασία.

Η επεξεργασία για την τρισδιάστατη εκτύπωση έγινε από τον καθηγητή του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Δρ Πέτρο Σιέγκα, σε συνεργασία με τον φοιτητή Μάριο Διονυσίου και το προσωπικό του Εργαστηρίου ΨΠΚ. Μετά την επιτυχή επεξεργασία και μοντελοποίηση δεδομένων, άρχισε η τρισδιάστατη εκτύπωση των αρχαίων ευρημάτων, σε συνεργασία με το Cutting Edge Lab του ΤΕΠΑΚ. Ο φοιτητής Σωκράτης Νικολάου, ο οποίος συνέβαλε στην εκτύπωση του πρώτου αντικειμένου (Α19-13 από την Αμαθούντα, Λεμεσό, 10850-850 π.Χ), είχε ως προτεραιότητα την ακρίβεια και την ποιότητα της εκτύπωσης. Έπειτα από την επιτυχημένη εκτύπωση, το αντικείμενο μεταφέρθηκε για καλλιτεχνική αποκατάσταση, με αυτόν τον τρόπο απέκτησε τα “αληθινά του χρώματα”. Το αντικείμενο αυτό, προσφέρθηκε γενναιόδωρα από τον Δρ Ιωαννίδη και την ομάδα του, στην επισκέπτρια από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, κυρία Barbara Kauffmann.