Επιστημονική Ημερίδα Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας Παιδιών & Εφήβων

Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή πραγματοποιήθηκε στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), η 1η Επιστημονική Ημερίδα Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας Παιδιών & Εφήβων με θέμα: ‘’ Ψυχική υγεία στις διάφορες ηλικιακές φάσεις: προκλήσεις, εξελίξεις και προοπτικές για παιδιά, εφήβους και φοιτητές’’

Η ημερίδα  συνδιοργανώθηκε από το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και από τον τομέα Ψυχικής Υγείας του Παγκύπριου Συνδέσμου Νοσηλευτών και Μαιών Κύπρου συγκεντρώνοντας περισσότερους από 250 Νοσηλευτές/ριες και φοιτητές/ριες.

Η ημερίδα είχε ως στόχο την ενημέρωση των επαγγελματιών υγείας και κυρίως τους Νοσηλευτές/ριες ψυχικής υγείας που εργάζονται με παιδία και έφηβους για νεότερα δεδομένα που αφορούν την ψυχική υγεία των παιδιών, των εφήβων και των φοιτητών, σε επίπεδο πρόληψης και θεραπείας.

Οι ομιλητές ανέδειξαν τη σημασία της πρόληψης, της έγκαιρης ανίχνευσης και της σωστής αντιμετώπισης των προβλημάτων ψυχικής υγείας σε παιδιά ,εφήβους και φοιτητές. Επίσης, δόθηκε έμφαση στη σημασία της υποστήριξης και της κατανόησης από το περιβάλλον τους, συμπεριλαμβανομένου της οικογένειας,   του σχολείου και του Πανεπιστημίου.

Η επιστημονική και οργανωτική επιτροπή ευχαριστεί θερμά τους/τις ομιλητές/ριες, τους/τις συμμετέχοντες/ουσες και όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχή διεξαγωγή της εκδήλωσης.

Τέλος, άλλη μια επιτυχημένη πρωτοβουλία ολοκληρώνεται, με στόχο την προαγωγή της ψυχικής υγείας και την ενίσχυση του δικαιώματος κάθε παιδιού και εφήβου για μια υγιή και ευημερούσα ζωή.