Μοριοδότηση αιτήσεων για φοιτητική εστία - Νεοεισερχόμενοι και άλλοι φοιτητές (2020-21)

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Η ΥΣΦΜ ανακοινώνει τα αποτελέσματα μοριοδότησης των αιτήσεων που υποβλήθηκαν από νεοεισερχόμενους φοιτητές πτυχίου και από άλλους φοιτητές πτυχίου (20-24/7 και 4-6/8/20) για διαμονή στις φοιτητικές εστίες για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Υποβλήθηκαν συνολικά 157 αιτήσεις, εκ των οποίων οι 145 ήσαν ολοκληρωμένες και μοριοδοτήθηκαν ενώ 12 κρίθηκαν ως ελλιπείς καθώς δεν επισυνάφθηκαν τα αναγκαία δικαιολογητικά. Σε όλες τις περιπτώσεις ελλιπών αιτήσεων οι αιτητές/τριες ενημερώθηκαν και είχαν τη δυνατότητα μέχρι την τελευταία στιγμή (σήμερα) να προσκομίσουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Ανεξαρτήτως αριθμού μορίων, 13 αιτήσεις με κατά κεφαλή εισόδημα πάνω από 12,000 ευρώ (με κίτρινη σκίαση στο αρχείο) δεν θα περιληφθούν στους δικαιούχους, εκτός κι αν με την ολοκλήρωση της διαδικασία παραμείνουν αδιάθετες κλίνες.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον κατάλογο μοριοδότησης.

Επισημαίνεται ότι λόγω πίεσης χρόνου δεν έχουν προσμετρηθεί στο οικογενειακό εισόδημα οποιαδήποτε επιδόματα (ΕΕΕ, ΚΟΑΠ, επίδομα τέκνου, επίδομα μονογονιού) και αντίστοιχα δεν έχουν δοθεί μόρια για το ΕΕΕ. Τα στοιχεία αυτά αντλούνται από κρατικές υπηρεσίες και δεν ήσαν διαθέσιμα έγκαιρα.

Κάθε αιτητής/τρια μπορεί να ζητήσει και να λάβει διευκρινήσεις για τη δική του/της αίτηση. Μπορεί επίσης να υποβάλει γραπτώς τεκμηριωμένη ένσταση, μέχρι την Τετάρτη, 12 Αυγούστου, ώρα 9πμ., με ηλεκτρονικό μήνυμα στο housing@cut.ac.cy. Ενστάσεις μετά την συγκεκριμένη προθεσμία δεν θα εξετάζονται.

Ο τελικός κατάλογος με την κατάταξη μοριοδότησης, μετά την εξέταση τυχόν ενστάσεων,  θα ανακοινωθεί την Τετάρτη, 12 Αυγούστου 2020, στις 1μμ.

Κατανομή δωματίων

Είναι διαθέσιμα για κατανομή μέχρι 108 δωμάτια, τα 33 σε κτίρια που διαχειρίζεται το Πανεπιστήμιο και τα 75 στη νέα φοιτητική εστία Apollonia της ΙΑΚ.

Η κατανομή δωματίων στους δικαιούχους θα γίνει την Τετάρτη, 12 Αυγούστου 2020, στις 1.30μμ. Οι πρώτοι/ες πενήντα (50) σε μόρια φοιτητές/τριες (για το αρχείο πατήστε εδώ) πρέπει να είναι διαθέσιμοι/ες τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα καθώς θα κληθούν σε εξ αποστάσεως συναντήσεις μέσω zoom ώστε να κάνουν επιλογή. Όλοι /ες οι δικαιούχοι θα ενημερωθούν για το δωμάτιο που τους κατανέμεται με ηλεκτρονικό μήνυμα.

Σημειώσεις:

• Το κτίριο εστιών της ΙΑΚ είναι ένα καινούργιο κτίριο που βρίσκεται έναντι της εκκλησίας Αγ.Αρσενίου, βόρεια του Τσιρείου Σταδίου στη Λεμεσό.
  • Κάθε διαμέρισμα είναι ένα ανεξάρτητο στούντιο 20τμ+, με πλήρη επίπλωση, ατομικό χώρο υγιεινής και πλήρως εξοπλισμένη μικρή κουζίνα (ψυγείο, μάτια, φούρνος). Πατήστε εδώ για σχέδια και φωτορεαλιστικές εικόνες.
  • Κάθε δικαιούχος φοιτητής θα συνάπτει συμβόλαιο με το διαχειριστή του κτιρίου, με διάρκεια 10 μήνες και μηνιαίο ενοίκιο 250 ευρώ (περιλαμβάνεται ρεύμα, νερό, διαδίκτυο, κοινόχρηστα, στάθμευση). Το πραγματικό κόστος είναι υπερδιπλάσιο, γι αυτό και οι φοιτητές-ένοικοι θεωρούνται υπότροφοι της ΙΑΚ.
  • Το κτίριο διαθέτει καφεστιατόριο και άλλους κοινόχρηστους χώρους εκτόνωσης. Διαθέτει θέσεις στάθμεσης (χωρίς χρέωση). Το κτίριο θα συνδέεται με τα κεντρικά κτίρια του Πανεπιστημίου με πυκνό δρομολόγιο λεωφορείων της ΕΜΕΛ.
  • Τα δωμάτια θα είναι έτοιμα για κατοίκηση από τα μέσα Οκτωβρίου 2020, όχι από την 1η Σεπτεμβρίου.
  • Όσοι φοιτητές επιλέξουν/πάρουν δωμάτιο στη φοιτητική εστία Apollonia της Αρχιεπισκοπής θα λάβουν οικονομική ενίσχυση ύψους 150 ευρώ/μήνα εφόσον επιλέξουν να διαμείνουν στα καταλύματα που έχουμε προτείνει (πατήστε εδώ για να δείτε τα καταλύματα). Η οικονομική ενίσχυση αφορά ένα μήνα (Σεπτέμβρης) και θα επεκταθεί αν χρειαστεί τον Οκτώβρη. Η ενίσχυση θα δοθεί εκ των υστέρων, νοουμένου ότι ο/η φοιτητής/τρια διαμείνει τουλάχιστον 15 μέρες το μήνα και προσκομίσει απόδειξη πληρωμής.

Για απορίες ή διευκρινήσεις αποτείνεστε στο Γραφείο Στέγασης της ΥΣΦΜ, στο housing@cut.ac.cy ή στον Προϊστάμενο της ΥΣΦΜ στο vassilis.protopapas@cut.ac.cy

Πατήστε εδώ για να δείτε τον κατάλογο μοριοδότησης.

Κατανομή δωματίων

Σημειώσεις: