Ευαγόρας Μακρίδης - Απόφοιτος Μηχανικής ΤΕΠΑΚ σε Φιλανδία και Σουηδία για Μεταπτυχιακές Σπουδές

Ο Ευαγόρας Μακρίδης είναι απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Στη συνέχεια έγινε δεκτός από το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας (EIT Digital) για Msc Autonomous Systems, ένα διετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα που προσφέρεται από κοινού από 2 σημαντικά πανεπιστήμια στη Φιλανδία και Σουηδία.

Προσεγγίζοντας την επόμενη τεχνολογική επανάσταση, τομείς έρευνας και ανάπτυξης όπως έξυπνες πόλεις, αυτόνομα αυτοκίνητα, αυτόνομα μη επανδρωμένα αεροσκάφη (drones), έξυπνα εργοστάσια και άλλα, απαιτούν την θεωρητική κατάρτιση σε τομείς συστημάτων ελέγχου, δικτύων, ρομποτικής και τεχνιτής νοημοσύνης.

Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας (EIT Digital), παρέχει την δυνατότητα σε φοιτητές να επεκτείνουν τις γνώσεις και εμπειρίες τους σε διαφορετικούς τομείς τεχνολογίας μέσω ενός διπλού μεταπτυχιακού προγράμματος σε δύο πανεπιστήμια της Ευρώπης, σε δύο χώρες για δύο χρόνια. Τα προγράμματα αυτά προσφέρουν θεωρητική γνώση και πρακτική εξάσκηση σε τομείς μηχανικής και τεχνολογίας σε συνδυασμό με καινοτομία και επιχειρηματικότητα.

Μεταξύ αυτών των προγραμμάτων μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα επιλογή ήταν το μεταπτυχιακό σε Αυτόνομα Συστήματα ξεκινώντας το πρώτο έτος με μια σειρά βασικών μαθημάτων στο Aalto University στην Φινλανδία και συνεχίζοντας το δεύτερο έτος στο KTH Royal Institute of Technology στην Σουηδία με πιο εξειδικευμένα μαθήματα και μεταπτυχιακή διατριβή σε συνδυασμό με πρακτική άσκηση στη βιομηχανία. Επιπρόσθετα, μέσω του προγράμματος έχει κάποιος την ευκαιρία να ταξιδέψει σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες για διάφορα συνέδρια, καλοκαιρινά σχολεία, καθώς και διαγωνισμούς καινοτομίας και τεχνολογίας.

Πρώτο έτος: Aalto University στη Φιλανδία!

Το Aalto University βρίσκεται μεταξύ της πόλης Έσπο και της πρωτεύουσας της Φινλανδίας, το Ελσίνκι. Πρόσφατα κατατάχθηκε στα καλύτερα νέα πανεπιστήμια της Ευρώπης στους τομείς μηχανικής, πληροφορικής και καλών τεχνών, και επίσης διατηρεί στενές σχέσεις με την τοπική βιομηχανία (Nokia, Kone, κ.α). Στο πανεπιστήμιο έχει κανείς τη δυνατότητα να γνωρίσει και να συνεργαστεί με φοιτητές από όλο τον κόσμο, αλλά και με διαπρέποντες ακαδημαϊκούς. Κατά την διάρκεια των σπουδών μου στο Aalto University, πέραν από τα μαθήματα που παρακολουθούσα, είχα επίσης την δυνατότητα να δουλέψω στο Distributed and Networked Control Systems Group στο πεδίο της αυτόνομης πλοήγησης με τεχνικές ελέγχου για μη επανδρωμένα αεροσκάφη (drones) σε εσωτερικούς χώρους.

Ελσίνκι, Φινλανδία: Το Ελσίνκι είναι η δεύτερη σε σειρά βορειότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης με μαγευτικά φυσικά τοπία. Άξιο ενδιαφέροντος είναι το γεγονός ότι το Ελσίνκι βρίσκεται κυριολεκτικά μέσα στη φύση αφού ακόμα και στο κέντρο της πόλης υπάρχουν πολλές λίμνες και φυσικά πάρκα. Άγρια δάση αλλά και πανέμορφα μικρά νησάκια είναι επίσης προσβάσιμα από το κέντρο της πολής μέσα σε λίγα λεπτά. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι αξιόπιστα και προσφέρουν γρήγορες μετακινήσεις εντός αλλά και εκτός πόλης. Ακόμα και τους χειμερινούς μήνες που η θερμοκρασία είναι χαμηλή, υπάρχουν ενδιαφέρουσες δραστηριότητες για απασχόληση όπως καλαθόσφαιρα, χόκεϊ επί πάγου, θεατρικές παραστάσεις και μουσικές εκδηλώσεις. Αγαπημένη συνήθεια των Φινλανδών, και όχι μόνο, αποτελεί η σάουνα αν αναλογιστεί κανείς ότι υπάρχουν 2 εκατομμύρια σάουνες σε μια χώρα που ο πληθυσμός είναι γύρω στα 5 εκατομμύρια.

Δεύτερο έτος: KTH Royal Institute of Technology στη Σουηδία!

Το Βασιλικό Ινστιτούτο Τεχνολογίας (Kungliga Tekniska Högskolan) βρίσκεται στην καρδιά της πρωτεύουσας της Σουηδίας, την Στοκχόλμη, το σπίτι των βραβείων Νόμπελ. Το πανεπιστήμιο πρωταγωνιστεί σε υψηλής ποιότητας εκπαίδευση και έρευνα αφού συγκαταλέγεται στα 50 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στους τομείς της μηχανικής και τεχνολογίας. Σημαντικό είναι επίσης το γεγονός ότι το πανεπιστήμιο έχει στενή συνεργασία με παγκοσμίου φήμης τοπικές εταιρίες όπως η Ericsson, Volvo, Scania κ.α.

Στοκχόλμη, Σουηδία: Η Στοκχόλμη είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις της βόρειας Ευρώπης και μεγαλύτερη σε πληθυσμό πόλη από τις βόρειες χώρες. Εκτείνεται σε δεκατέσσερα νησιά και για αυτό την χαρακτηρίζουν “Βενετία του Βορρά”. Η Στοκχόλμη διαθέτει εξαιρετικό σύστημα δημόσιων μεταφορών αφού μπορεί κάποιος να μετακινηθεί εντός και εκτός πόλης εύκολα χωρίς μεγάλες αναμονές στις στάσεις. Εντύπωση προκαλούν τα πολύχρωμα σπίτια, τα παλάτια, η πλειάδα μουσείων, η γραφική παλιά πόλη, και τα χιλιάδες μικρά νησάκια έξω από την πόλη. Ωστόσο μετά από κάθε βόλτα στη πόλη, ένα διάλειμμα για καφέ και γλυκό (Fika) επιβάλλεται αφού αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της Σουηδικής κουλτούρας.

1. KTH Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden, October 2019.

2. SCM Group visit - EIT Digital Summer School “Data driven manufacturing with Industry 4.0”, Bologna, Italy, July 2019.

3. Aalto University, Espoo, Finland, January 2019.

4. EIT Digital Summer School “Data driven manufacturing with Industry 4.0”, Bologna, Italy, July 2019.

5. EIT Digital Master School Kick-Off, Paris, France, October 2018.

Πρώτο έτος: Aalto University στη Φιλανδία!

Δεύτερο έτος: KTH Royal Institute of Technology στη Σουηδία!

1. KTH Royal Institute of Technology, Stockholm, Sweden, October 2019.

3. Aalto University, Espoo, Finland, January 2019.

5. EIT Digital Master School Kick-Off, Paris, France, October 2018.