Μαρία Χαραλάμπους - Ναυτιλιακά στον Πειραιά για πρακτική με Erasmus+

Γεια σας! Ονομάζομαι Μαρία Χαραλάμπους και πιο κάτω θα σας περιγράψω την εμπειρία που είχα στο πλαίσιο κινητικότητας Erasmus+.

Αποφοίτησα από το Τμήμα Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας το 2017 και στη συνέχεια πήγα Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Πειραιά για πρακτική άσκηση/internship σε Ναυτιλιακή εταιρεία μέσω του πλαισίου κινητικότητας Erasmus+ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Κατά την διάρκεια της πρακτικής άσκησης είχα την ευκαιρία να έρθω για πρώτη φορά σε επαφή με τις πραγματικές εργασίες και ανάγκες μιας εταιρείας, και έτσι να αποκτήσω την πρώτη επαγγελματική μου εμπειρία.  Στο Πειραιά, μεταξύ άλλων, στεγάζονται πολλές σημαντικές ναυτιλιακές εταιρείες και γι’ αυτό το λόγο επέλεξα να πάω εκεί.

Κλείνοντας, θέλω να αναφέρω ότι ήταν μια μοναδική εμπειρία για να αρχίσω την επαγγελματική μου πορεία, και το προτείνω σε οποιοδήποτε φοιτητή/απόφοιτο, καθώς είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για να εργαστείς στον τομέα των σπουδών και ενδιαφερόντων σου.

Μαρία Χαραλάμπους - Ναυτιλιακά στον Πειραιά για πρακτική με Erasmus+