Κυριάκος Κωνσταντά / απόφοιτος ΤΕΠΑΚ σήμερα στο University of Gothenburg

Ο Κυριάκος Κωνσταντά αποφοίτησε το 2019 από το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου (πτυχίο) και σήμερα βρίσκεται στο University of Gothenburg της Σουηδίας όπου σπουδάζει MSc Political Communication. Δείτε / ακούστε στο video που μας έστειλε τις πρώτες του εμπειρίες και διαβάστε στο κείμενο που ακολουθεί περισσότερες πληροφορίες!

Γενικές πληροφορίες για το University of Gothenburg:

• Είναι ένα από τα μεγαλύτερα και παλαιότερα (1891) πανεπιστήμια στην Σκανδιναβία
  • Περίπου 40.000 φοιτητές
  • Στα κορυφαία 200 πανεπιστήμια στον κόσμο
  • Προσφέρει προγράμματα σπουδών σε πολλά επιστημονικά πεδία ( Creative Arts, Social Sciences, Natural Sciences, Humanities, Education, Information Technology, Business, Economics and Law, and Health Sciences)

Η διαδικασία αίτησης για φοίτηση στα Σουηδικά πανεπιστήμια είναι εξαιρετικά απλή και εύκολη και γίνεται μέσω της κρατικής πλατφόρμας www.universityadmissions.se.  Υπάρχουν δύο γύροι αιτήσεων κάθε χρόνο για εισδοχή σε κάθε ακαδημαϊκό εξάμηνο (Εαρινό/Φθινοπωρινό).

Πρώτος γύρος αιτήσεων – Φθινοπωρινό εξάμηνο: 16 Οκτωβρίου – τέλος Ιανουαρίου

Δεύτερος γύρος αιτήσεων – Φθινοπωρινό εξάμηνο: 15 Μαρτίου – 16 Απριλίου

Πρώτος γύρος αιτήσεων – Εαρινό εξάμηνο: 1 Ιουνίου – 1 Σεπτεμβρίου

Δεύτερος γύρος αιτήσεων – Εαρινό Εξάμηνο: 15 Σεπτεμβρίου – 16 Οκτωβρίου

Τα βασικά κριτήρια που πρέπει να πληροί κάποιος που ενδιαφέρεται να πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στη Σουηδία είναι:

1. Πτυχίο – Σε συγκεκριμένα προγράμματα γίνονται δεκτά άτομα με πτυχία που δεν είναι συναφή με το νέο αντικείμενο σπουδών.
  2. Πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας μέσω διεθνών εξετάσεων
    (IELTS, TOEFL κτλ.)

Γενικά, όλες οι πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές στη Σουηδία βρίσκονται στην ιστοσελίδα www.universityadmissions.se. Υπάρχει ακόμη, υπηρεσία επικοινωνίας για την επίλυση προβλημάτων ή για απορίες που τυχόν προκύψουν.

Η πόλη του Gothenburg (και η Σουηδία γενικότερα):

• Θετικά:
    • Γενικά ήρεμη και ήσυχη πόλη
    • Εξαιρετικές συγκοινωνίες (λεωφορεία, τραμ, τραίνα, ferries) – Με περίπου €50/μήνα μπορείς να μετακινείσαι παντού εντός της πόλης με οποιοδήποτε μέσο
    • Ιδιαίτερα φιλική προς τη χρήση ποδηλάτου
    • Τα βασικά έξοδα διαβίωσης δεν είναι τόσο υψηλά όσο οι περισσότεροι νομίζουμε στην Κύπρο
      πχ: τρόφιμα, συγκοινωνίες, υπηρεσίες τηλεφωνίας, ρουχισμός κλπ.
    • Ο κόσμος είναι σχετικά φιλικός
    • Είναι ένα ασφαλές μέρος για να ζήσεις, να σπουδάσεις και να εργαστείς (όπως σε γενικές γραμμές και η υπόλοιπη Σουηδία)
    • Η πόλη καλύπτει όλες τις ανάγκες ενός φοιτητή (εμπορικά κέντρα, καφεστιατόρια, μπαρ, σινεμά, νυχτερινά κέντρα, πάρκα, amusement parks κλπ.)
  • Αρνητικά:
    • Η εξεύρεση διαμονής είναι ιδιαίτερα δύσκολη και στις πλείστες περιπτώσεις ιδιαίτερα ακριβή
      (προσωπικά ήμουν τυχερός και πληρώνω €325/μήνα για ένα δωμάτιο στο σπίτι μιας Σουηδικής οικογένειας με όλα τα έξοδα συμπεριλαμβανόμενα)
    • Ο καιρός (αρκετό κρύο και βροχές κατά τους φθινοπωρινούς και χειμερινούς μήνες)
    • Ορισμένα προϊόντα είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στην Κύπρο
    • Πτήσεις από Κύπρο: δεν υπάρχουν μέχρι τώρα απευθείας πτήσεις, και οι πλείστες είναι ακριβές

Οι δικές μου εντυπώσεις:

• Χρειάστηκαν αρκετές μέρες να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες
    (καιρός, μεταφορά εντός της πόλης, διαλέξεις, διατροφή κλπ.)
  • Ο τρόπος διδασκαλίας είναι πολύ διαφορετικός από αυτόν στην Κύπρο (χρειάζεται αρκετή μελέτη και ενεργή συμμετοχή στις διαλέξεις/σεμινάρια)
  • Το ακαδημαϊκό προσωπικό είναι πολύ φιλικό, βοηθητικό και προσεγγίσιμο
  • Το πρόγραμμα σπουδών μου είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και προσφέρει γνώσεις πέραν από αυτών που περιλαμβάνει ο οδηγός σπουδών πχ: επισκέπτες ομιλητές από επιτελεία πολιτικών προσώπων, εκπρόσωποι κομμάτων, αναλυτές κλπ.
  • Γενικά η κουλτούρα στη Σουηδία είναι αρκετά διαφορετική από αυτή της Κύπρου
    (όλες οι υπηρεσίες λειτουργούν κανονικά χωρίς καθυστερήσεις και προβλήματα, η ανακύκλωση θεωρείται πολύ σημαντική - 99% of Sweden’s waste is recycled, γενικά οι τόνοι είναι ήρεμοι κλπ.)
  • Το περιβάλλον στα σουηδικά πανεπιστήμια είναι πολυπολιτισμικό - Γνώρισα ενδιαφέροντα  άτομα από όλο τον κόσμο: Γουατεμάλα, Ισπανία, Ιταλία, ΗΠΑ, ΗΒ, Σουηδία, Φινλανδία, Γερμανία κ.ά.

Γενικά, θεωρώ τη Σουηδία ως μια ιδανική επιλογή για σπουδές. Ο καθένας μπορεί να προσαρμοστεί στον καινούριο τρόπο ζωής και να επωφεληθεί από τη σουηδική νοοτροπία και κουλτούρα. Τα προγράμματα σπουδών θεωρούνται από τα κορυφαία στην Ευρώπη, προσφέρονται στην Αγγλική γλώσσα και η φοίτηση για Ευρωπαίους πολίτες είναι δωρεάν. Επίσης, η αγορά εργασίας στη Σουηδία προσφέρει ελκυστικές ευκαιρίες εργοδότησης με πολλαπλά ωφελήματα.

Κυριάκος Κωνσταντά / απόφοιτος ΤΕΠΑΚ σήμερα στο University of Gothenburg

Γενικές πληροφορίες για το University of Gothenburg:

• Περίπου 40.000 φοιτητές
  • Στα κορυφαία 200 πανεπιστήμια στον κόσμο

Πρώτος γύρος αιτήσεων – Φθινοπωρινό εξάμηνο: 16 Οκτωβρίου – τέλος Ιανουαρίου

Δεύτερος γύρος αιτήσεων – Φθινοπωρινό εξάμηνο: 15 Μαρτίου – 16 Απριλίου

Πρώτος γύρος αιτήσεων – Εαρινό εξάμηνο: 1 Ιουνίου – 1 Σεπτεμβρίου

Δεύτερος γύρος αιτήσεων – Εαρινό Εξάμηνο: 15 Σεπτεμβρίου – 16 Οκτωβρίου

2. Πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας μέσω διεθνών εξετάσεων
    (IELTS, TOEFL κτλ.)

Η πόλη του Gothenburg (και η Σουηδία γενικότερα):

• Θετικά:
    • Γενικά ήρεμη και ήσυχη πόλη
    • Ιδιαίτερα φιλική προς τη χρήση ποδηλάτου
      πχ: τρόφιμα, συγκοινωνίες, υπηρεσίες τηλεφωνίας, ρουχισμός κλπ.
    • Ο κόσμος είναι σχετικά φιλικός
  • Αρνητικά:
    • Ορισμένα προϊόντα είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στην Κύπρο

Οι δικές μου εντυπώσεις:

• Χρειάστηκαν αρκετές μέρες να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες
    (καιρός, μεταφορά εντός της πόλης, διαλέξεις, διατροφή κλπ.)
  • Το ακαδημαϊκό προσωπικό είναι πολύ φιλικό, βοηθητικό και προσεγγίσιμο
  • Γενικά η κουλτούρα στη Σουηδία είναι αρκετά διαφορετική από αυτή της Κύπρου