Έρχεται το πρώτο Digital Future @CUTalks στο ΤΕΠΑΚ: Συζητούμε για ένα αειφόρο ψηφιακό μέλλον

Το Τμήμα Διοίκησης, Επιχειρηματικότητας και Ψηφιακού Επιχειρείν της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει το πρώτο Digital Future @CUTalks.

Η σειρά εκδηλώσεων δημιουργεί έναν χώρο συζήτησης για το πώς διαμορφώνεται το ψηφιακό μέλλον των επιχειρήσεων. Συζητούμε τους τρόπους πώς μπορούμε να πάμε εκεί για να έχουμε ένα αειφόρο μέλλον με επίκεντρο τον άνθρωπο και την κοινωνία.

Ο Δρ Ηλίας Χατζηηλίας θα παρουσιάσει “The HOWs and WHATs of Sustainable Digital Futures”

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης θα εισαγάγει την έννοια του αειφόρου ψηφιακού μέλλοντος. Θα αναλύσει τα βασικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν, για να κατανοηθεί πλήρως το νόημα και η σημασία του για τις επιχειρήσεις. Η παρουσίαση θα επισημάνει, επίσης, τους ψηφιακούς μετασχηματισμούς που απαιτούνται στους τομείς της διοίκησης επιχειρήσεων, της ιδιοκτησίας, της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας για την υλοποίηση του αειφόρου ψηφιακού μέλλοντος.

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης, ο δημοσιογράφος καινοτομίας, Panis Pieri, θα συζητήσει με νεοφυείς επιχειρήσεις (startups) και εταιρείες τεχνολογίας για το πώς μπορούμε να επιτύχουμε ένα πιο βιώσιμο οικοσύστημα τεχνολογίας και καινοτομίας στην Κύπρο. Οι εταιρείες που συμμετέχουν στη συζήτηση είναι Ask Wire, Phoebe Innovations, EMBIO Diagnostics, Promed Bioscience, InfoTropic, Quonota, Lumoscribe, ARIS Accelerator και άλλες. Μετά το πάνελ συζήτησης, η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί με δικτύωση με φαγητό και ποτό.

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 19.30 τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022. Θα πραγματοποιηθεί στο Κτήριο Δράκος, Αίθουσα 1 και θα είναι στα Αγγλικά. Εγγραφείτε στο www.dfcutalks.com

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω του καναλιού youtube του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Για ενημερώσεις ακολουθήστε το #DFCUTALKS.

1ο Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για τις γλώσσες

Συνδιοργάνωση ετήσιου συνεδρίου CyTEA με θέμα «Development of Transversal Competencies: Current educational realities»

e-camp day με θέμα: Ψηφιακός γραμματισμός και ψηφιακά εργαλεία για την αξιολόγηση των διαδικτυακών πληροφοριών και τη δημιουργία αυριανών επιχειρηματιών σε εκπαιδευτικά πλαίσια