Tο Inno EUt+ ως βασικός πυλώνας της EUt+ Εβδομάδας Λεμεσού

Πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα με μεγάλη επιτυχία η εβδομάδα Λεμεσού EUt+ κατά την οποία το Inno EUt+ ως βασικός πυλώνας διαδραστικών εργαστηρίων, των δράσεων, των εκδηλώσεων και συζητήσεων της, ενέπνευσε και μετέδωσε γνώση και εμπειρίες σε φοιτητές και φοιτήτριες από τα 8 πανεπιστήμια της συμμαχίας Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου (EUt+) είχαν την ευκαιρία να έρθουν κοντά και να πάρουν μέρος.

Συγκεκριμένα η εβδομάδα ξεκίνησε με εργαστήριο Business Idea Generator όπου δημιουργήθηκαν πολυπολιτισμικές ομάδες φοιτητές και φοιτήτριες από όλους τους εταίρους του EUt+ για να βρουν λύσεις σε συγκεκριμένες προκλήσεις, οι οποίες δόθηκαν από εμπειρογνώμονες τον κόσμο των νεοφυών επιχειρήσεων, των ΜΚΟ ή της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Το εργαστήριο σε μορφή Hackathon ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες να εργαστούν πάνω σε ένα πραγματικό κοινωνικό πρόβλημα, να βρουν ιδέες και να δημιουργήσουν πρωτότυπο (prototype) μιας λύσης, την οποία και παρουσίασαν! Χαρακτηριστική στιγμή της μέρας ήταν η πρόκληση για σπάσιμο του πάγου όπου οι ομάδες των φοιτητών και φοιτητριών καλέστηκαν να φτιάξουν ένα ψηλό «πύργο» χρησιμοποιώντας μόνο …σπαγγέτι και ζαχαρωτά. Η πρόκληση αυτή δίνει έμφαση στην ομαδική επικοινωνία, τη δυναμική της ηγεσίας, τη συνεργασία, την καινοτομία και τη στρατηγική επίλυσης προβλημάτων.

Όπως δήλωσε αργότερα ο CEO της εταιρίας ΕΜΒΙΟ diagnostics, Κωνσταντίνος Λοίζου, ο οποίος συμμετείχε ως εμπειρογνώμονας «Φυτέψαμε σπόρους καινοτομίας και επιχειρηματικής περιέργειας, μέσα από μια δραστηριότητα που οι φοιτητές θα θυμούνται για πάντα».

Ακολούθησε ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Αποτυχίες: το κλειδί της επιτυχίας?», όπου οι παρευρισκόμενοι και παρευρισκόμενες είχαν την ευκαιρία να δουν παραδείγματα από μεγάλες επιχειρήσεις και πως αυτές απέτυχαν κατά τη διάρκεια της πορείας τους αλλά αυτό δε σήμαινε για πάντα την καταστροφή τους. Ο Rémi Vedani (UTT)  τόνισε στην παρουσίαση του πως οι αποτυχίες είναι μέρος της διαδικασίας και πρέπει να τις αγκαλιάζουμε και να τις εκλαμβάνουμε σαν ένα βήμα μπροστά.

Ο δεύτερος ομιλητής Martin Bocken (Συνιδρυτής της HyLight) μοιράστηκε με το κοινό τη δική του προσωπική αποτυχία και τελείωσε με μια ισχυρή φράση «όλα είναι δυνατά για όσους ονειρεύονται, τολμούν, δουλεύουν και δεν τα παρατάνε ποτέ».

Η εβδομάδα τελείωσε με ένα παιχνίδι προσομοίωσης (Launch Game) που πραγματοποιήθηκε στη Λάρνακα, όπου πρόκειται να φιλοξενήσει μελλοντικά το πρώτο πτυχίο της συμμαχίας  EUt+  στα αγγλικα.

Το Launch Game είναι ένα εργαλείο προσομοίωσης που βοήθησε τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες να κατανοήσουν τα βήματα που πρέπει να περάσει μια νεοφυής επιχείρηση τα δύο πρώτα χρόνια λειτουργίας της !

Οι πιο πάνω εκδήλωσεις διοργανώθηκαν από τους εταίρους του προγράμματος Innovative European University of Technology (Inno-EUt+) με στόχο την ενίσχυση της ικανότητας καινοτομίας και επιχειρηματικότητας των εταίρων του EUt+ .

Η όλη εκδήλωση ήταν μια ευκαιρία για την πανεπιστημιακή  αλλά και την τοπική κοινότητα να αναμειχθεί τόσο σε πολιτισμικό όσο σε κοινωνικό επίπεδο στη συμμαχία και να αναπτυχθούν νέες μέθοδοι συνεργασίας με έμφαση πάντα τη προώθηση της νεανικής επιχειρηματικότητας.