ΤΕΠΑΚ: Ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα Εκμάθησης της Ελληνικής Γλώσσας για Παιδιά Προσφύγων από την Ουκρανία

Σε κλίμα συγκίνησης και υπερηφάνειας, πραγματοποιήθηκε στις 29/07/2022, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ),  η τελετή ολοκλήρωσης του Προγράμματος Εκμάθησης της Ελληνικής Γλώσσας για Παιδιά Προσφύγων από την Ουκρανία. Στο πρόγραμμα, το οποίο διήρκεσε από την 1η Ιουνίου μέχρι την 29η Ιουλίου 2022, συμμετείχαν 50 παιδιά.

Μετά τον εγκάρδιο χαιρετισμό της εκτελούσας χρέη διευθύντριας, του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, Δρος Άννας Νικολάου, οι μαθητές παρουσίασαν στην ελληνική γλώσσα και στην ελληνοκυπριακή διάλεκτο, θεατρικό δρώμενο, τραγούδια και ποιήματα, με μηνύματα για ειρήνη και αγάπη σε όλο τον κόσμο.

Το πρόγραμμα στηρίχθηκε από το Κέντρο Παροχής Κοινωνικών Υπηρεσιών Ανδρέας Σοφοκλέους (ΚΕΠΑΚΥ) και σε αυτό δίδαξαν φιλόλογοι του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ.

Η δράση αυτή αποτέλεσε μία συλλογική προσπάθεια, σκοπός της οποίας ήταν η στήριξη των προσφυγόπουλων από την Ουκρανία, καθώς και η εκ μέρους τους κατάκτηση βασικών επικοινωνιακών και πολιτισμικών δεξιοτήτων, στο ελληνοκυπριακό συγκείμενο, μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες.

Παράλληλα, στο πρόγραμμα συμμετείχαν και παιδιά από άλλες χώρες.

Προς επίτευξη του σκοπού, αξιοποιήθηκαν οι Νέες Τεχνολογίες και η παιγνιώδης μάθηση στη διδακτική πρακτική και οι μαθητές επισκέπτονταν συχνά  το CUTingEdge - An American Space, όπου συμμετείχαν σε διάφορες διαδραστικές δραστηριότητες (ρομποτική, virtual reality games κ.ά.).

Υποστηρικτές του προγράμματος: