Επιτυχόντες Παγκύπριων Εξετάσεων 2022 / Εγγραφές και άλλες πληροφορίες

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Α. ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Σας καλωσορίζουμε και σας συγχαίρουμε για την εξασφάλιση θέσης στο ΤΕΠΑΚ.

Oι εγγραφές όλων των νεοεισερχόμενων φοιτητών/τριών που εξασφάλισαν θέση μέσω των Παγκύπριων Εξετάσεων του 2022 θα γίνονται ηλεκτρονικά μέσω της Διαδικτυακής Πύλης (Portal), από τη μέρα ανακοίνωσης της κατανομής θέσεων (19 Ιουλίου 2022) μέχρι την Παρασκευή 22 Ιουλίου 2022. Οι εισακτέοι/ες φοιτητές/τριες παρακαλούνται όπως ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στο σύνδεσμο Εγγραφή και Κράτησης Θέσης (εδώ).

Αν για οποιοδήποτε λόγο ένα άτομο αδυνατεί να διεκπεραιώσει τη διαδικασία εγγραφής από μόνο του, μπορεί να επισκεφτεί το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου (Γωνία Αθηνών και Ν. Ξιούτα, Λεμεσός) τις εργάσιμες μέρες, ώρες 08:30-14:30, εντός της προθεσμίας.  Για πληροφορίες, τηλ 25002710/11 και kep@cut.ac.cy

Όσοι/όσες φοιτητές/τριες δεν προχωρήσουν με την Εγγραφή θα θεωρηθεί ότι απορρίπτουν τη θέση που τους προσφέρθηκε κι αυτή θα δοθεί σε άλλους/ες υποψήφιους/ιες με τη διαδικασία της κατανομής κενών θέσεων.

Επιθυμία του Πανεπιστημίου είναι να προσφέρει μια προκαταρκτική ενημέρωση στους/στις νέους/ες φοιτητές/τιρες του για το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος στο οποίο εξασφάλισαν θέση, για τη φοιτητική ζωή, για θέματα Στέγασης καθώς επίσης και για τις υποδομές του Πανεπιστημίου. Για το σκοπό οι νεοεισερχόμενοι/ες φοιτητές/τριες μπορούν να αντλήσουν τις αναγκαίες πληροφορίες μέσω webinar που θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη και Τετάρτη, 19 και 20 Ιουλίου, στις 6.30 μμ. Πατήστε εδώ για το πρόγραμμα και τον τρόπο σύνδεσης.

Β. ΚΡΑΤΗΣΗ ΘΕΣΗΣ (ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΕΥΣΙΜΟΥΣ)

Για τους άρρενες που εξασφάλισαν θέση και δεν μπορούν να φοιτήσουν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 λόγω κατάταξής τους στην Εθνική Φρουρά, η θέση τους θα κρατηθεί για να φοιτήσουν κατά το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024. Όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, θα πρέπει να ακολουθήσουν την ίδια διαδικασία για Εγγραφή και Κράτηση Θέσης που ισχύει για όλους τους νεοεισερχόμενους φοιτητές/τριες. Όσοι άρρενες εξασφάλισαν θέση πέρυσι και κράτησαν τη θέση τους, δεν χρειάζεται να προβούν σε κάποια ενέργεια σε σχέση με τη θέση τους.

Γ. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΘΕΣΗΣ

Άτομα που εξασφάλισαν θέση αλλά θα ήθελαν να διεκδικήσουν θέση σε άλλο πρόγραμμα του ΤΕΠΑΚ, μπορούν να το πράξουν μέσω της διαδικασίας των Κενών Θέσεων (β΄ κατανομής) ή των Ειδικών Κριτηρίων (υπάρχουν προϋποθέσεις). Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Δ. ΣΤΕΓΑΣΗ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διαθέτει περιορισμένο αριθμό διαμερισμάτων στο κέντρο της Λεμεσού όπως επίσης και αριθμό στούντιο στην φοιτητική εστία «Απολλώνια» (περιοχή Τσιρείου σταδίου), τα οποία  διατίθενται σε φοιτητές/τριες με καθορισμένο, χαμηλό ενοίκιο, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Το ΤΕΠΑΚ διαθέτει αναλυτικές πληροφορίες για τον τύπο των διαμερισμάτων και τις χρεώσεις, στην ιστοσελίδα (εδώ).

Οι αιτήσεις διαμονής για τις Φοιτητικές Εστίες μπορούν να υποβάλλονται από νεοεισερχόμενους φοιτητές πτυχίου από την Τρίτη, 19 Ιουλίου μέχρι τη Δευτέρα, 25 Ιουλίου 2022. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας (εδώ).  Αν υπάρχει ανάγκη συνάντησης για εξέταση της αίτησης πριν την υποβολή της με αρμόδιους/ιες λειτουργούς, αυτές θα γίνονται μόνο με ραντεβού, τις εργάσιμες μέρες, μεταξύ των ωρών 9:00π.μ.-2:00μ.μ.,  τηλέφωνο 25002380 και housing@cut.ac.cy

Αιτήσεις διαμονής μπορούν να υποβάλουν μόνο όσοι/ες εξασφάλισαν & κράτησαν τη θέση τους και θα φοιτήσουν άμεσα (συμπεριλαμβάνονται οι άρρενες που εξασφάλισαν και κράτησαν θέση πέρυσι για να φοιτήσουν φέτος).

Όσοι/ες θα εξασφαλίσουν θέση μέσω των διαδικασιών Κενών Θέσεων και Ειδικών Κριτηρίων, θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση στο Γραφείο Στέγασης μόλις ανακοινωθεί η κατανομή των θέσεων.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μαζί με όλα τα σχετικά πιστοποιητικά εντός των καθορισμένων προθεσμιών και οι ημερομηνίες αυτές είναι περιοριστικές. Εκπρόθεσμες και ελλιπείς αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές.

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στο τηλέφωνο 25002380 και housing@cut.ac.cy.

Ε. ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Από τη Δευτέρα 5 μέχρι την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022, θα πραγματοποιηθεί η ενημέρωση των φοιτητών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου. Ωστόσο, η συμμετοχή των νεοεισερχόμενων φοιτητών/τριών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2022.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.