Εισαγωγή φοιτητών στο πρόγραμμα πτυχίου Καλών Τεχνών, 2021-22

Φοιτητικά Νέα Σπουδές

1. Υποψήφιοι από Κύπρο

Με ευθύνη της Υπηρεσίας Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, οι Εξετάσεις για εισαγωγή στo Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου θα πραγματοποιηθούν κατά την περίοδο 30 Ιουνίου μέχρι 4 Ιουλίου 2021, στο κτίριο «Τάσσος Παπαδόπουλος» στη Λεμεσό (Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία). Επισημαίνεται ότι θα λειτουργήσουν Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα για τα θετικά κρούσματα ή τις επαφές κρουσμάτων της νόσου Covid – 19.

Οι Εξετάσεις διαρκούν πέντε (5) μέρες από τις 9:00 π.μ. – 3:00 μ.μ. Την πρώτη μέρα διεξαγωγής των Εξετάσεων οι υποψήφιοι καλούνται όπως προσέλθουν στις 8:00 π.μ. για οδηγίες και έλεγχο των προσωπικών τους στοιχείων.

Οι αιτήσεις υποψηφίων για συμμετοχή στις υπό αναφορά Εξετάσεις πρέπει να υποβληθούν στα Γραφεία της Υπηρεσίας Εξετάσεων (Μεγάρων 23, 2032, Στρόβολος) ή να αποσταλούν ταχυδρομικώς (Ταχ. Θυρίδα 28777, 2082, Στρόβολος) από τις 26 Μαΐου μέχρι τις 2 Ιουνίου 2021. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθευτούν τα ειδικά έντυπα συμμετοχής στις Εξετάσεις από τα Γραφεία της Υπηρεσίας Εξετάσεων ή ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας της Υπηρεσίας Εξετάσεων: www.moec.gov.cy/ypexams ή από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου (Αίτηση / Οδηγίες).

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν μαζί με την Αίτησή τους:
α) Πιστοποιημένο αντίγραφο του Απολυτηρίου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης ή Αποδεικτικό Απόλυσης (αφορά απόφοιτους προηγούμενων χρόνων)

β) Πιστοποιημένο αντίγραφο του Απολυτηρίου ή Αποδεικτικού Απόλυσης, μόλις παραληφθεί από το σχολείο φοίτησης τους και πριν την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των εξετάσεων (αφορά τελειόφοιτους μαθητές σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης 2021)

γ) Εξεταστικά τέλη ύψους €50. Οι υποψήφιοι που θα αποστείλουν ταχυδρομικώς την αίτησή τους θα πρέπει να εκδώσουν και να αποστείλουν με την αίτηση τους ταχυδρομική επιταγή (τέλος εξετάσεων) προς τον: Γενικό Διευθυντή Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας

δ) Δύο πρόσφατες φωτογραφίες πιστοποιημένες από Κοινοτάρχη της περιοχής διαμονής τους

ε) Αντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Πολιτικής Ταυτότητας

Οι υποψήφιοι πληροφορούνται ότι τα Δελτία Υποψηφίων, καθώς και σχετικές οδηγίες θα τους αποσταλούν ταχυδρομικώς περί τα μέσα Ιουνίου 2021.

Σε περίπτωση μη παραλαβής των ανωτέρω, οι υποψήφιοι παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με την Υπηρεσία Εξετάσεων στο τηλέφωνο 22582900.

Τονίζεται ότι οι εξετάσεις για εισαγωγή στο Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι ανεξάρτητες και διακριτές από τις εξετάσεις για εισαγωγή στις Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας, που θα πραγματοποιηθούν στα τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου 2021 από την Υπηρεσία Εξετάσεων.

2. Υποψήφιοι από Ελλάδα

Στο πλαίσιο των Κανονισμών περί Υπεράριθμων θέσεων σε Ειδικές Κατηγορίες στα Δημόσια Πανεπιστήμια Κύπρου (2009), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει θέσεις στο πρόγραμμα πτυχίου στις Καλές Τέχνες σε υποψήφιους φοιτητές που είναι απόφοιτοι ή τελειόφοιτοι Λυκείου ή άλλου ισότιμου σχολείου της Ελλάδας.

Λόγω της πανδημίας covid-19, η διαδικασία εξέτασης των αιτήσεων για το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 θα γίνει αποκλειστικά εξ αποστάσεως και θα περιλαμβάνει υποβολή καλλιτεχνικού πορφόλιο (digital) και συνέντευξη (εξ αποστάσεως).

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου (πατήστε εδώ). Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 1-25 Ιουνίου 2021

Οι υποψήφιοι θα κληθούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά μαζί με την αίτησή τους:

α) Αντίγραφο του Απολυτηρίου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης ή Αποδεικτικό Απόλυσης (αφορά απόφοιτους προηγούμενων χρόνων). Για απόφοιτους Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης 2021, λόγω των συνθηκών της πανδημίας η υποβολή αντιγράφου του Απολυτηρίου ή Αποδεικτικού Απόλυσης, μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά μέχρι τα τέλη Ιουλίου 2021.

β) Μια πρόσφατη φωτογραφία μεγέθους διαβατηρίου

γ) Αντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Πολιτικής Ταυτότητας και αντίγραφο Διαβατηρίου

Καλλιτεχνικό Πορτφόλιο και Συνέντευξη

Επιπρόσθετα με την υποβολή αίτησης, οι υποψήφιοι θα πρέπει μέχρι τις 27 Ιουνίου 2021 να υποβάλουν καλλιτεχνικό πορτφόλιο σε ηλεκτρονική μορφή και να συμμετάσχουν σε συνέντευξη στις 2 Ιουλίου 2021, μεταξύ των ωρών 09:00-18:00, κατόπιν πρόσκλησης.

Για αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία υποβολής πορτφόλιο και τη συνέντευξη πατήστε εδώ.

Η διαδικασία για υποψηφίους από Ελλάδα είναι ανεξάρτητη από τη διαδικασία κατανομής θέσεων για αποφοίτους σχολείων της Κύπρου. Είναι επίσης ανεξάρτητη από τις εξετάσεις για εισαγωγή στις Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας.

Περισσότερες Πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711 και στην ιστοσελίδα (εδώ)