Το ΤΕΠΑΚ δείχνει για άλλη μια φορά την έμπρακτη στήριξή του προς τους φοιτητές του

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Την έμπρακτη στήριξή του προς τους φοιτητές του αποδεικνύει για άλλη μια φορά το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), παραχωρώντας το δικαίωμα σε φοιτητές που διαμένουν στις εστίες του Πανεπιστημίου να διακόψουν πρόωρα το ενοικιαστήριο συμβόλαιό τους χωρίς οποιαδήποτε επιβάρυνση.

Αναγνωρίζοντας τις δυσμενείς οικονομικές επιπτώσεις που επέφερε η πανδημία covid19 στους φοιτητές και τις οικογένειές τους, το Συμβουλίο του Πανεπιστημίου έλαβε, κατά τη χθεσινή τακτική του συνεδρία, μια σειρά από αποφάσεις που αφορούν στην παραχώρηση ελαφρύνσεων προς τους ενοίκους των φοιτητικών του εστιών, στη βάση εισηγήσεων της Συγκλητικής Επιτροπής Οικονομικών, Προσωπικού και Υποδομών και της Συγκλήτου.

Συγκεκριμένα, το Πανεπιστήμιο αποφάσισε, μεταξύ άλλων, την παραχώρηση του δικαιώματος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου στους φοιτητές που διαμένουν στις εστίες. Έτσι, όσοι ένοικοι αποφασίσουν να διακόψουν τη διαμονή τους από την 1η Απριλίου δεν θα επιβαρυνθούν με ενοίκια για το υπόλοιπο της δεκάμηνης διάρκειας, ούτε θα υποστούν κάποιο κόστος πρόωρης διακοπής. Επιπρόσθετα, στους φοιτητές που θα επιλέξουν να συνεχίσουν τη διαμονή τους στις εστίες μέχρι και τον Ιούνιο που λήγει το συμβόλαιο ενοικίασης, θα παραχωρηθεί έκπτωση ενοικίου της τάξης του 50% για τους μήνες Απρίλιο, Μάιο και Ιούνιο.

Οι φοιτητές που διαμένουν στις εστίες του Πανεπιστημίου επιλέγονται μέσα από μια διαφανή διαδικασία τεκμηριωμένης μοριοδότησης, στη βάση σειράς κοινωνικών και οικονομικών κριτηρίων. Σχεδόν στο σύνολό τους έχουν τη μόνιμη τους κατοικία σε πόλεις και κοινότητες εκτός της Λεμεσού. Κατά την περίοδο της πανδημίας, για λόγους ασφάλειας και υγείας, μεγάλος αριθμός διέμενε στη μόνιμη τους κατοικία, έχοντας ταυτόχρονα υποχρέωση καταβολής ενοικίων σε εστίες.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, εξέφρασε την ευαρέσκεια του για τις αποφάσεις στήριξης των φοιτητών, ιδιαιτέρως των παιδιών που αντιμετωπίζουν αυξημένες οικονομικές προκλήσεις και ευχαρίστησε το Συμβούλιο του Πανεπιστημίου για τη σταθερή ευαισθησία και στήριξη που προσφέρει στη φοιτητική κοινότητα. Επεσήμανε ότι κατά την περίοδο της πανδημίας, η φοιτητική κοινότητα, με θάρρος και αποφασιστικότητα, προσαρμόστηκε σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό στα νέα δεδομένα της εξ αποστάσεως διεξαγωγής μαθημάτων και εξετάσεων. Υπέδειξε, επίσης, πως οι εκπρόσωποι των φοιτητών επέδειξαν αξιοθαύμαστη ωριμότητα και πως δικαίωσαν πλήρως την απόφασή του να τους καλέσει να συμμετέχουν ισότιμα στην Ομάδα  Διαχείρισης Κρίσης που συστάθηκε στο Πανεπιστήμιο.

Τέλος, ο Πρύτανης Ζαφείρης ευχαρίστησε την Ιερά Αρχιεπισκοπή Κύπρου για τη σημαντική μείωση στα ενοίκια που παραχώρησε στους ενοίκους της φοιτητικής εστίας Απολλώνια, στην οποία διαμένουν πολλοί φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο πλαίσιο συνεργασίας με την Αρχιεπισκοπή.