Ανακοίνωση κατανομής κενών θέσεων (β΄ κατανομή) 2020-21

Σπουδές Στέγαση Φοιτητικά Νέα

Επιτυχόντες (παίρνουν θέση)

Ανακοινώνεται η κατανομή συνολικά 226 κενών θέσεων, εκ των οποίων οι 53 προέκυψαν από εσωτερική βελτίωση θέσης. Στην καθορισμένη προθεσμία, 27-29 Ιουλίου 2020, υποβλήθηκαν συνολικά 1536 δηλώσεις προτίμησης προγραμμάτων.

Στη διαδικασία κατανομής περιλήφθηκαν οι αιτήσεις που πληρούσαν τα καθορισμένα κριτήρια: α) τήρηση πλαισίων πρόσβασης με βαθμολογία 2020 ή 2019, β) βαθμολογία πρόσβασης τουλάχιστον 90% του τελευταίου εισακτέου, γ) δυνατότητα άμεσης φοίτησης.

Αναλυτικά ο αριθμός θέσεων που κατανεμήθηκε:

Θέσεις

Πτυχίο Λογοθεραπείας/Λογοπαθολογίας

Πτυχίο Καλών Τεχνών*

ΣΥΝΟΛΑ

*Δεν υπήρξαν κενές θέσεις.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα αποτελέσματα (επιτυχόντες)

Όλοι/ες οι υποψήφιοι/ες θα μπορούν (εντός δύο ημερών) να δουν την έκβαση της αίτησής τους και μέσα από το Portal, έχοντας πρόσβαση με τους κωδικούς που έλαβαν κατά την υποβολή της αίτησής τους.

Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε/οποιαδήποτε υποψήφιος/α κρίνει ότι έχει γίνει λάθος κατά την αξιολόγηση της αίτησής του/της, μπορεί να υποβάλει εντός 48 ωρών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, γραπτή και αιτιολογημένη ένσταση, προς τον Προϊστάμενο της ΥΣΦΜ, studies@cut.ac.cy

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους υποψήφιους για την προτίμηση προς τα Προγράμματα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και συγχαίρουμε όλους όσοι εξασφάλισαν θέση.

Σε περίπτωση που μέχρι και την περίοδο εγγραφής σε μαθήματα (αρχές Σεπτεμβρίου) διαπιστωθούν κενά, το Πανεπιστήμιο θα προχωρήσει σε Γ κατανομή. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.

ΑΠΟΔΟΧΗ ΘΕΣΗΣ / ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ

Οι εισακτέοι φοιτητές παρακαλούνται να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες που αναφέρονται στην ιστοσελίδα, πατώντας σε αυτό το σύνδεσμο. Η αποδοχή θέσης θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι τις 7 Αυγούστου 2020.

ΣΤΕΓΑΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΣΤΙΕΣ

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ενοικιάζει αριθμό διαμερισμάτων στη Λεμεσό, τα οποία  διαθέτει σε φοιτητές/τριες με ενοίκιο που καλύπτει γύρω στο 50% του κόστους, στη βάση κοινωνικό-οικονομικών κριτηρίων. Αναλυτικές πληροφορίες για τον τύπο των διαμερισμάτων και τις χρεώσεις, στην ιστοσελίδα (εδώ). Επιρόσθετα, έχει συμφωνηθεί όπως  διατεθούν για φοιτητές του Πανεπιστημίου διακόσια (180) στούντιο στη νέα μεγάλη φοιτητική εστία που ανεγείρεται με πρωτοβουλία της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου (ΙΑΚ) στη Λεμεσό. Για περισσότερες πληροφορίες για τη φοιτητική εστία Apollonia της ΙΑΚ πατήστε εδώ.

Οι αιτήσεις διαμονής για όλες τις Φοιτητικές Εστίες (τόσο του Πανεπιστημίου όσο και της ΙΑΚ) μπορούν να υποβάλλονται  από την Τρίτη, 4 μέχρι και την Πέμπτη 6 Αυγούστου 2020.  Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας (πατήστε εδώ).  Αν υπάρχει ανάγκη συνάντησης με αρμόδιους/ιες λειτουργούς, αυτές θα γίνονται μόνο με ραντεβού, στα τηλέφωνα 25 002534 και 25 002412 και housing@cut.ac.cy

Εκπρόθεσμες και ελλιπείς αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές. Καταλαβαίνουμε ότι το χρονοδιάγραμμα είναι πιεστικό, ωστόσο έγνοια μας είναι να ολοκληρωθεί η διαδικασία πριν το δεκαπενταύγουστο.

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα διαμονής μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα ή επικοινωνήστε με το Γραφείο Στέγασης στα τηλέφωνα 25 002534 και 25 002412.

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Από τη Δευτέρα 31 Αυγούστου μέχρι την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2020, θα πραγματοποιηθεί η ενημέρωση των φοιτητών για τα Τμήματα και τις Υπηρεσίες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου καθώς και οι εγγραφές σε μαθήματα. Η εγγραφή στα μαθήματα θα γίνει ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου. Ωστόσο, η συμμετοχή των νεοεισερχόμενων φοιτητών/τριών στην εβδομάδα ενημέρωσης είναι απαραίτητη. Σχετικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί σε κατοπινό στάδιο.

Τα μαθήματα αρχίζουν τη Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου 2020.

Για οποιεσδήποτε πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου.