Tελετές αποφοίτησης Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Με μεγάλη επιτυχία και συγκίνηση πραγματοποιήθηκαν οι τελετές αποφοίτησης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στις 19 και 20 Ιουνίου 2019 στο Δημοτικό Κηποθέατρο «Μάριος Τόκας». Φέτος αποφοίτησαν 591 φοιτητές, συγκεκριμένα, 384 προπτυχιακοί, 194 μεταπτυχιακοί και 13 διδακτορικοί φοιτητές. Με την ολοκλήρωση της φετινής ακαδημαϊκής χρονιάς, η κοινότητα των αποφοίτων του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου  απαριθμεί  3974 μέλη.

Κατά την πρώτη ημέρα, παρουσία του  Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού Δρα Κώστα Χαμπιαούρη, αποφοίτησαν φοιτητές της Σχολής Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, και της Σχολής Επιστημών Υγείας. Κατά την πρώτη τελετή αποφοίτησης, το Πανεπιστήμιο αναγόρευσε τον Δρα Michael Molls, Ομότιμο Καθηγητή Ραδιοθεραπείας και Κλινικής Ογκολογίας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Μονάχου ως Επίτιμο Διδάκτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΤΕΠΑΚ, αναγνωρίζοντας την επιστημονική και κλινική του συμβολή στην Ακτινοθεραπεία και την Ακτινολογική Ογκολογία. Η ερευνητική και κλινική εμπειρία του Δρα Molls σχετίζεται με την ερευνητική δραστηριότητα πολλών τμημάτων του ΤΕΠΑΚ, κυρίως των κλάδων Επιστημών Υγείας, Δημόσιας Υγείας και Βιοϊατρικής Μηχανικής.

Ο Πρύτανης, Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός κατά την ομιλία του τόνισε την πρόοδο που έχει επιτελεστεί σε αρκετούς τομείς στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατά τα 12 χρόνια λειτουργίας του. Ο Πρύτανης αναφέρθηκε στις διεθνείς κατατάξεις πανεπιστημίων αλλά και τις ερευνητικές επιτυχίες όπου το ΤΕΠΑΚ τοποθετείται στην κορυφή των ελληνόφωνων πανεπιστημίων, γεγονός το οποίο επιβεβαιώνει την προαγωγή της αριστείας της εκπαίδευσης και της έρευνας. Οι εξελίξεις αυτές συνάδουν με τους στόχους του Πανεπιστημίου για παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης, την πραγματοποίηση έρευνας σε τομείς αιχμής και κοινωνική προσφορά, βάσει του Στρατηγικού Προγραμματισμού Ανάπτυξης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου 2016-2020. Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου Δρ. Πανίκος Φιλίππου έκανε αναφορά στα έργα ανάπτυξης του Πανεπιστημίου τα οποία έχουν ολοκληρωθεί, αλλά και όσα θα προχωρήσουν άμεσα όπως για παράδειγμα τα  Εργαστήρια Δισδιάστατης δημιουργίας και Νέων Μέσων του Τμήματος Καλών Τεχνών, οι εγκαταστάσεις για τη Σχολή Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης και ο σχεδιασμός Φοιτητικών Εστιών στο Βερεγγάρια με 450 κλίνες για τους φοιτητές. Ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού εξέφρασε την πεποίθηση του ότι το ΤΕΠΑΚ θα συμβάλει, μέσα από τις δράσεις που αναπτύσσει, σε περισσότερες επιτυχίες και κατακτήσεις από αυτές που ήδη καταγράφονται, διαβεβαιώνοντας πως «η Κυβέρνηση θα σταθεί αρωγός σε όλες τις προσπάθειες και πρωτοβουλίες του».

Κατά τη δεύτερη ημέρα αποφοίτησαν φοιτητές της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος, της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας και της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας. Την τελετή χαιρέτισε ο Πρόεδρος της Βουλής των Αντιπροσώπων και Προεδρεύων της Κυπριακής Δημοκρατίας, Δημήτρης Συλλούρης. Ο Πρόεδρος της Βουλής συνεχάρη τις πρυτανικές αρχές, το προσωπικό και τους φοιτητές διότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου «μέσα σε λίγα χρόνια κατάφερε να διακριθεί παγκοσμίως και να αναδειχθεί στη συνείδηση του λαού ως ένα από τα καλύτερα στην Κύπρο». Συνεπώς, πρόσθεσε «έχει καταστεί πολύτιμος αρωγός της πολιτείας και βασικός μοχλός ανάπτυξης σε όλα τα επίπεδα, οικονομικό, κοινωνικό, πολιτικό και πολιτιστικό». Ο Δήμαρχος Λεμεσού, κ. Νίκος Νικολαΐδης απηύθυνε χαιρετισμό και απένειμε το Βραβείο του Δήμου Λεμεσού στον πρωτεύσαντα φοιτητή της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος.

Στις τελετές, εκτός από τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας και τους αποφοίτους και τις οικογένειές τους, παρευρέθηκαν αξιωματούχοι, ενώ διαδικτυκά παρακολούθησαν τις  τελετές αποφοίτησης 2250 άτομα.