Αιμοδοσία στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Με το μήνυμα «Όπου και αν ανήκεις, εμείς σε χρειαζόμαστε! Γίνε και εσύ Ήρωας», πραγματοποιήθηκε η 2η αιμοδοσία του έτους (η 14η συνολικά) την Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2017 στο φουαγιέ του Κτηρίου Ανδρέας Θεμιστοκλέους. Συγχρόνως, η κινητή μονάδα του Καραϊσκάκειου Ιδρύματος πραγματοποιούσε δειγματοληψία με τη μέθοδο SWAPS (σάλιο) με σκοπό την ανεύρεση συμβατού δότη μυελού των οστών για συνανθρώπους μας που πάσχουν από λευχαιμία και άλλες αιματολογικές παθήσεις.

Η συνεχής δράση του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στον τομέα της κοινωνικής προσφοράς είναι αδιάλειπτη.

Η συμμετοχή των φοιτητών και του Ακαδημαϊκού και Διοικητικού Προσωπικού ήταν συγκινητική και αθρόα, πλησιάζοντας τον αρχικό στόχο που έθεσαν οι διοργανωτές με συνολικό απολογισμό 96 μονάδες αίματος. Στόχος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι να συνεχιστεί το πολύ σημαντικό έργο του στον τομέα της κοινωνικής προσφοράς, υπενθυμίζοντας σε όλους πως τα Πανεπιστήμια δεν προσφέρουν στείρα γνώση και τίτλους σπουδών, αλλά μπορούν συνειδητά να μετέχουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι.
Η Επιτροπή Αιμοδοσίας του ΤΕΠΑΚ ευχαριστεί θερμά και συγχαίρει όλους τους αιμοδότες και όλους όσους συνείσφεραν στην υλοποίηση της πιο πάνω εκδήλωσης.