Επίσκεψη Υπουργού Παιδείας Νοτίου Αφρικής στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Επίσκεψη πραγματοποίησε ο Υπουργός Ανώτατης Εκπαίδευσης της Νοτίου Αφρικής Dr Blade Nzimande στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, συνοδευόμενος από Ειδικούς Συμβούλους και Διευθυντές Τμημάτων του Υπουργείου της Ν.Αφρικής, την Πρώτη Γραμματέα της Νοτιοαφρικανικής Πρεσβείας στην Ελλάδα και εκ μέρους του ΥΠΠ της Κύπρου, από τη Διευθύντρια του Γραφείου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων Δρα Νίκη Παπά-Παπαδοπούλου.

Σε συνάντηση με τον Πρύτανη του ΤΠΚ, Καθηγητή Ανδρέα Αναγιωτό, συζητήθηκαν τα συστήματα δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και θέματα εξειδίκευσης στις δύο χώρες. Επίσης συμφωνήθηκε να διερευνηθούν δυνατότητες συνεργασίας μέσω προγράμματος ανταλλαγής για ανάπτυξη δεξιοτήτων από μέντορες και για εκσυγχρονισμό αναλυτικού προγράμματος σπουδών.
Να σημειωθεί ότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διατηρεί ήδη διμερή συνεργασία με τα πανεπιστήμια Nelson Mandela Metropolitan University, στα πλαίσια της οποίας πραγματοποιήθηκαν αμφίδρομες επίσκεψης διδασκαλίας για θέματα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών και με το University of Pretoria στα πλαίσια της οποίας πραγματοποιήθηκε επίσκεψη διδασκαλίας για θέματα Γεωπονικών Επιστημών και Βιοτεχνολογίας.