Πρόσκληση: Παρουσίαση Ευρωπαϊκής Ηλεκτρονικής Πλατφόρμας Μάθησης United to END FGM (UEFGM)

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Μεσογειακό Ινστιτούτο Μελετών Κοινωνικού Φύλου (MIGS) σας προσκαλούν στην παρουσίαση της Ευρωπαϊκής Ηλεκτρονικής Πλατφόρμας Μάθησης United to END FGM (UEFGM), την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017, στις 9:00-11:30 στο Σπίτι της ΕΕ, Λευκωσία.

Επισυνάπτονται η σχετική πρόσκληση και η ενδεικτική ατζέντα της εκδήλωσης.

Η Ευρωπαϊκή Ηλεκτρονική Πλατφόρμα Μάθησης United to END FGM (UEFGM)[www.uefgm.org] για τον ΑΓΓΟ είναι μια δωρεάν διαδικτυακή πλατφόρμα που προσφέρει πληροφορίες και πρακτικές συμβουλές σε επαγγελματίες σχετικά με τον ακρωτηριασμό των γυναικείων γεννητικών οργάνων (ΑΓΓΟ) (female genital mutilation- FGM). Είναι σχεδιασμένη για επαγγελματίες που ασχολούνται άμεσα ή έμμεσα με γυναίκες και κορίτσια που έχουν υποστεί ακρωτηριασμό των γυναικείων γεννητικών οργάνων ή διατρέχουν κίνδυνο να τον υποστούν, όπως (ενδεικτικά):

• Επαγγελματίες υγείας
  • Προσωπικό υπηρεσιών ασύλου
  • Αρχές επιβολής του νόμου και σύστημα απονομής δικαιοσύνης
  • Κοινωνικοί/-ές λειτουργοί και υπάλληλοι σε φορείς προστασίας του παιδιού
  • Εργαζόμενοι/-ες σε οργανώσεις νέων
  • Οργανώσεις γυναικών
  • Προσωπικό μη-κυβερνητικών οργανώσεων (ΜΚΟ)
  • Εκπαιδευτικοί και εκπαιδευτές/-τριες
  • Επαγγελματίες στα μέσα ενημέρωσης

Η UEFGM είναι το αποτέλεσμα ενός διακρατικού προγράμματος που χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και υλοποιείται από μια κοινοπραξία 12 οργανισμών εταίρων και τεσσάρων συνεργαζόμενων εταίρων σε ολόκληρη την ΕΕ. Συντονιστικός φορέας είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με εταίρο από την Κύπρο το Μεσογειακό Ινστιτούτο μελετών Κοινωνικού Φύλου (MIGS).

Ενημερωτικό φυλλάδιο διαθέσιμο στα Αγγλικά, Ελληνικά και σε ακόμη 7 γλώσσες στο www.uefgm.org.

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές παρακαλώ επικοινωνήστε στο 22 795152 ή στο info@uefgm.org μέχρι τις 17 Μαρτίου 2017.