Συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Ναϊρόμπι και την Ιερά Μητρόπολη Κένυας

Nursing Achievements

Στα πλαίσια της διεθνούς συνεργασίας η Δρ Χριστιάνα Κούτα και η Δρ Έλενα Ρούσου επισκέφτηκαν το Πανεπιστήμιο της Ναϊρόμπι στη Κένυα, όπου υπογράφτηκε διμερής συμφωνία για κινητικότητα φοιτητών και διδακτικού προσωπικού, ως επίσης και συνεργασία σε ερευνητικά προγράμματα. Έγινε διδασκαλία σε θέματα διαπολιτισμικής νοσηλευτικής και συγκεκριμένα για την πρόληψη και αντιμετώπιση του Ακρωτηριασμού των Γυναικείων Γεννητικών Οργάνων.

Επιπρόσθετα, στα πλαίσια της στενής συνεργασίας του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και της Ιεράς Μητρόπολης Κένυας, επισκέφτηκαν το σχολείο και το ορφανοτροφείο της Μητρόπολης. Επισκέφτηκαν επίσης και το ορφανοτροφείο στη πόλη Νιέρη της Κένυας.

Θερμές ευχαριστίες στο προσωπικό της Σχολής Επιστημών Υγείας, καθώς επίσης και τους δωρητές, που συνείσφεραν στην αγορά ρούχων, γραφικής ύλης και παιχνιδιών για τα παιδιά των ορφανοτροφείων.