Παρουσίαση της έκδοσης των Πρακτικών του Στ΄ Συμποσίου Κυπριακής Λαογραφίας με θέμα «Ο Κυπριακός Παραδοσιακός Χορός, Επιτόπιες έρευνες» και του ψηφιοποιημένου Αρχείου Κυπριακού Παραδοσιακού Χορού

Ο Λαογραφικός Όμιλος Λεμεσού, σε συνεργασία με τη βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σας προσκαλεί στην παρουσίαση της έκδοσης των Πρακτικών του Στ΄ Συμποσίου Κυπριακής Λαογραφίας με θέμα «Ο Κυπριακός Παραδοσιακός Χορός - Επιτόπιες έρευνες» από τον Δρα.Κωνσταντίνο Γιαγκουλή, τέως Διευθυντή του Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών.

Επίσης, ο Δρ. Κυπριανός Λούης, Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης, θα παρουσιάσει το ψηφιοποιημένο Αρχείο Κυπριακού Παραδοσιακού Χορού.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018 και ώρα 7.30 μ.μ. στο Αμφιθέατρο «Πεύκιος Γεωργιάδης», στο κτήριο Ανδρέας Θεμιστοκλέους, ΤΕΠΑΚ, οδός Αθηνών στη Λεμεσό.

Η έκδοση των Πρακτικών περιλαμβάνει έντεκα ερευνητικές εργασίες με θέμα τον Κυπριακό Παραδοσιακό Χορό, όπως μελετήθηκε μέσω επιτόπιων ερευνών σε τριάντα χωριά της ελεύθερης Κύπρου και μέσα από συνεντεύξεις 120 πληροφορητών.  Τις  καταγραφές και τις ερευνητικές εργασίες πραγματοποίησαν τριανταπέντε χοροδιδάσκαλοι από διάφορα χορευτικά συγκροτήματα και ομίλους, οι οποίοι συμμετείχαν  στο διετές Πρόγραμμα Κατάρτισης/Επιμόρφωσης δασκάλων Παραδοσιακού χορού που διοργάνωσε ο Λαογραφικός Όμιλος Λεμεσού τη διετία 2012-2013.  Οι εργασίες παρουσιάστηκαν στο Στ΄ Συμπόσιο Κυπριακής Λαογραφίας που διοργανώθηκε από τον Λαογραφικό Όμιλο Λεμεσού και πραγματοποιήθηκε στη Λεμεσό τον Δεκέμβριο του 2014.

Τη γενική επιμέλεια της έκδοσης των Πρακτικών έχει ο Ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γιάννης Ζέρβας και τη φιλολογική επιμέλεια η φιλόλογος-ερευνήτρια κα Καλλιόπη Πρωτοπαπά.  Ο καθηγητής Ζέρβας ήταν και ο Διευθυντής Σπουδών του Προγράμματος κατάρτισης δασκάλων παραδοσιακού χορού και ο σύμβουλος καθηγητής για όλους τους νέους ερευνητές που εκπόνησαν και παρουσίασαν τις εργασίες τους.

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί επίσης το ψηφιοποιημένο Αρχείο Κυπριακού Παραδοσιακού Χορού του Λαογραφικού Ομίλου Λεμεσού, όπου περιλαμβάνονται όλες οι καταγραφές από τις ερευνητικές εργασίες με όλους τους πληροφορητές. Για την ψηφιοποίηση του Αρχείου εργάστηκαν ο διευθυντής της βιβλιοθήκης  του ΤΕΠΑΚ κ. Μάριος Ζέρβας και ο κ. Πέτρος Αρτέμη καθώς και η κα Έλενα Πρωτοπαπά από τον Λαογραφικό Όμιλο Λεμεσού.

Φιλοδοξία του Ομίλου είναι όπως το Αρχείο καταστεί ένας ζωντανός οργανισμός, ο οποίος θα συνεχίσει να εμπλουτίζεται με άλλα ιδιωτικά ή συλλογικά αρχεία με θέμα τον Κυπριακό Παραδοσιακό Χορό. Ταυτόχρονα θα επιμορφώνει νέους ερευνητές ώστε να συνεχίσουν την καταγραφή και τη μελέτη του Λαϊκού μας Πολιτισμού.  Επίσης θα είναι στη διάθεση του κάθε ερευνητή κατόπιν συνεννόησης με τον Λαογραφικό Όμιλο Λεμεσού.  Ελεύθερα στο διαδίκτυο μπορεί όποιος θέλει να δει δείγμα του Αρχείου μέσω της διαδικτυακής πύλης «Αψίδα» και μέσω της ιστοσελίδας που έχει δημιουργηθεί για την προβολή του αρχείου.

http:/ laografikoslemesou.cut.ac.cy

Υπεύθυνοι επικοινωνίας για το Αρχείο είναι ο Κωνσταντίνος Πρωτοπαπάς τηλ. 99545629 και η  Έλενα Πρωτοπαπά τηλ. 99488467.

Η έκδοση των πρακτικών είναι αφιερωμένη στον πρωτομάστορα της μουσικοχορευτικής μας παράδοσης Βυρωνή Γεωργίου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή τον περασμένο Μάρτιο στα 100 του χρόνια. Στο πρόσωπο τού Βυρωνή ο Λαογραφικός Όμιλος Λεμεσού τιμά όλους τους γνήσιους εκφραστές του Λαϊκού μας Πολιτισμού.

Κύριοι υποστηρικτές της όλης προσπάθειας είναι οι Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και ειδικά ο διευθυντής κ. Παύλος Παρασκευάς, καθώς και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Στήριξη επίσης παρείχαν ο Δήμος Λεμεσού και η Ιερά Μητρόπολη Λεμεσού.

Όσοι χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες ή επιθυμούν να προμηθευτούν την έκδοση μπορούν να επικοινωνήσουν με τον πρόεδρο του Λαογραφικού Ομίλου Λεμεσού κ. Κωνσταντίνο Πρωτοπαπά στο τηλ. 99545629.