ΤΕΠΑΚ: 2ο καλύτερο Πανεπιστήμιο της Ευρώπης των 13 σύμφωνα με τη νέα λίστα κατάταξης των Times Higher Education

Διαδοχικές είναι οι επιτυχίες και οι πρωτιές για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.  Στη διεθνή λίστα κατάταξης των Πανεπιστημίων Τimes Higher Education «The Best Universities in New Europe», η οποία ανακοινώθηκε στις 25 Απριλίου στο Όλομουκ της Τσεχίας, το ΤΕΠΑΚ κατατάσσεται στην άκρως τιμητική 2η θέση ανάμεσα στα 50 κορυφαία πανεπιστήμια της Νέας Ευρώπης, δηλαδή των 13 χωρών που εντάχθηκαν ως μέλη στην Ε.E από το 2004, και πρώτο ανάμεσα στα κυπριακά πανεπιστήμια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με βάση την ανακοίνωση των Times, το ΤΕΠΑΚ κατατάσσεται πρώτο στην Ευρώπη στο κριτήριο «Ετεροαναφορές Ερευνητικών Δημοσιεύσεων (citations)», γεγονός το οποίο αναδεικνύει τη διεθνή απήχηση του επιστημονικού έργου που παράγει.

Ο Πρύτανης Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός δήλωσε «Η «έξωθεν καλή μαρτυρία» για τη διεθνή αναγνώριση και ανταγωνιστικότητα του Πανεπιστημίου μας από ανεξάρτητους αυστηρούς διεθνείς εμπειρογνώμονες, επιβεβαιώνεται με την ανακοίνωση της διεθνούς λίστας κατάταξης πανεπιστημίων “The Times Higher New Europe University Rankings”, η οποία μας κατέταξε 2ο καλύτερο Πανεπιστήμιο της Νέας Ευρώπης. Η θέση αυτή μας κάνει πραγματικά περήφανους και μας δεσμεύει για συνέχιση της αριστείας στην έρευνα σε τομείς αιχμής και στην προσφορά ποιοτικής εκπαίδευσης».

Υπενθυμίζεται ότι η λίστα των “Times Higher Education World University Rankings” 2017-2018 κατέταξε το ΤΕΠΑΚ στα 351-400 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως και πρώτο ανάμεσα στα κυπριακά πανεπιστήμια.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως στην ίδια λίστα το Πανεπιστήμιο
Κύπρου κατατάσσεται στην 3η θέση, γεγονός που τοποθετεί τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας μας στην κορυφή της Νέας Ευρώπης.

Διαβάστε αναλυτικά: https://www.timeshighereducation.com/news/best-universities-new-europe-ranking-2018.