Το ΤΕΠΑΚ ανακοινώνει με θλίψη τον θάνατο του πρώην Καθηγητή Ιωάννη Παπαδόπουλου

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει με θλίψη τον θάνατο του πρώην Καθηγητή του κυρίου Ιωάννη Παπαδόπουλου, πρώτου Προέδρου του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος.

Ο αείμνηστος Παπαδόπουλος είχε ειδίκευση στην Εδαφολογία, Λιπασματολογία και Χημεία Εδάφους. Σπούδασε Οπωροκηπευτικά και πήρε μεταπτυχιακό τίτλο στη Φυσιολογία Φυτών από το Πανεπιστήμιο του Βελιγραδίου. Απέκτησε διδακτορικό τίτλο στην Εδαφολογία από το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια​ς στο Davis (ΗΠΑ) και μεταδιδακτορικό τίτλο στην Ποιότητα του Νερού από το Πανεπιστήμιο του Newcastle του Ηνωμένου Βασιλείου. Εργάστηκε ως Λειτουργός Γεωργικών Ερευνών και ως Προϊστάμενος στο Ινστιτούτο Γεωργικών Ερευνών (ΙΓΕ) στον Κλάδο Εδαφολογίας, Χρήσης Νερού και Περιβάλλοντος. Την περίοδο 2000-2007 διετέλεσε Διευθυντής του ΙΓΕ. Τον Ιανουάριο 2008 εξελέγη Καθηγητής στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και διετέλεσε Συντονιστής και κατόπιν Πρόεδρος του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος. Εργάστηκε ως σύμβουλος για διεθνείς οργανισμούς όπως οι Οργανισμοί των Ηνωμένων Εθνών για τα Τρόφιμα και τη Γεωργία (FAO), το Περιβάλλον (UNEP) και την Ανάπτυξη (UNDP), η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO). Αφυπηρέτησε από το ΤΠΚ το 2013.

Η κηδεία του Καθηγητή Ι. Παπαδόπουλου θα τελεστεί στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου (Ακρόπολη) στη Λευκωσία την Παρασκευή 30 Μαρτίου στις 11 π.μ.