Εκδήλωση ενημέρωσης για το νέο μεταπτυχιακό στη Δημόσια Υγεία

Πραγματοποιήθηκε χτες 22 Μαρτίου 2018 στις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στη Λεμεσό, η εκδήλωση ενημέρωσης για το μεταπτυχιακό στη δημόσια υγεία. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) του ΤΕΠΑΚ. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι του Υπουργού Υγείας και του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού, ο εκπρόσωπος Δήμαρχου Λεμεσού, μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας και φοιτητές.

Ο κ. Ανδρέας Παπούλας, Αναπληρωτής Διευθυντής Ανώτερης και Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας εκδήλωσε την ευαρέσκεια του Υπουργού Παιδείας για το έργο που επιτελείται στο ΤΕΠΑΚ και στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία. Τόνισε επίσης και τη σημασία των αγγλόφωνων μεταπτυχιακών προγραμμάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της Κύπρου. Η κα. Νικολαιδου, βοηθός Διευθύντρια του Γενικού Νοσοκομείου Λεμεσού εκπροσώπησε τον Υπουργό Υγείας στην εκδήλωση. Η κα. Νικολαιδου αναφέρθηκε στη σημασία του μεταπτυχιακού στη δημόσια υγεία βασει των αναγκών του νέου γενικού συστήματος υγείας. Αναφέρθηκε επίσης ότι το CII ήταν το πρώτο ερευνητικό ίδρυμα που ασχολήθηκε με έρευνα σε θέματα δημόσιας και περιβαλλοντικής υγείας στην Κύπρο.

Ο Αναπλ. Καθηγητής Κώστας Χριστοφή ανέλυσε τη δομή και λειτουργία του μεταπτυχιακού προγράμματος στη δημόσια υγεία το οποίο είναι και το πρώτο που προσφέρεται από δημόσιο πανεπιστήμιο της Κύπρου.

Το MPH είναι ίσως ο πιο δημοφιλής και αναγνωρισμένος τομέας εξειδίκευσης στη δημόσια υγεία και τις επιστήμες υγείας και θα περιλαμβάνει μαθήματα στις βασικές αρχές της δημόσιας υγείας, τις υπολογιστικές μεθόδους και την πρακτική εφαρμογή σύγχρονων προσεγγίσεων στη δημόσια υγεία.

Στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται μαθήματα, όπως η πληθυσμιακή υγεία, η πολιτική και τα οικονομικά της υγείας, η εκπαίδευση και προώθηση της υγείας, κ.α. Το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα ελκυστικό για ιατρούς και νοσηλευτές, για τους επαγγελματίες παραιατρικών επαγγελμάτων που ενδιαφέρονται για τον τομέα της δημόσιας υγείας, για μαθηματικούς και στατιστικολόγους που είναι υπεύθυνοι για την παρακολούθηση των ασθενειών και για άλλους συναφείς κλάδους που επιθυμούν να ειδικευτούν στη δημόσια υγεία (π.χ. κοινωνικές επιστήμες, βιολογία).

Το Διεθνές Ινστιτούτο Περιβαλλοντικής και Δημόσιας Υγείας Κύπρου είναι μέλος του Association of Schools of Public Health in the European Region (ASPHER).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα MPH, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας στο www.cut.ac.cy/cii/