Πρωτόκολλο συνεργασίας ανάμεσα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Κέντρο Υγείας Παιδιών και Εφήβων «Ηλιαχτίδα»

Υπογράφηκε στις 15 Μαρτίου 2018 πρωτόκολλο συνεργασίας ανάμεσα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Κέντρο Υγείας Παιδιών και Εφήβων «Ηλιαχτίδα» με στόχο να διευρύνουν την επιστημονική, εκπαιδευτική και πολιτιστική συνεργασία τους.

Πιο συγκεκριμένα, υπάρχουν τεράστιες προοπτικές συνεργασίας με τη Σχολή Επιστημών Υγείας και ειδικότερα με το Τμήμα Νοσηλευτικής και το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης.

Η συνεργασία που τίθεται σε εφαρμογή με την παρούσα συμφωνία καλύπτει τους παρακάτω τομείς:

• Κοινές επιστημονικές και εκπαιδευτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες
  • Συμβουλευτικές - Επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες
  • Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα
  • Τοποθέτηση φοιτητών για πρακτική άσκηση
  • Ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος

Η συμφωνία υπογράφηκε στο κτήριο της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Καθ. Ανδρέα Αναγιωτό και τους ιατρούς Δρ. Χρυσόστομο Κουάλη, Δρ. Μιχάλη Ιασονίδη και Δρ. Άντρο Γεωργίου.