Ανοικτή επιστολή προς παιδίατρους και γυναικολόγους της Κύπρου για το το Baby Buddy Forward

Αγαπητέ μου γιατρέ,

Ακούσατε για το Baby Buddy Forward;

Καλείστε ως ειδικός να αξιολογήσετε μια σειρά από προτεινόμενα θέματα ως προς τη σημαντικότητα συμπερίληψης τους σε διαδικτυακή πλατφόρμα για την εγκυμοσύνη, τον τοκετό και τη φροντίδα του νεογνού. Έμπιστος συνοδοιπόρος και φίλος, η πλατφόρμα θα συντροφεύει το χρήστη, προσφέροντας επί καθημερινής βάσης πληροφόρηση και συμβουλές από εσάς τους ίδιους.

Θα δημιουργηθεί στο πρότυπο του Baby BuddyΤΜ, το οποίο φέρει τη σφραγίδα εμπιστοσύνης επιστημονικών φορέων του Ηνωμένου Βασιλείου όπως Royal College of Obstetricians & Gynecologists, Rοyal College of Paediatrics & Child Health, Royal College of Midwifery, κα. Πληροφορίες: www.babybuddyforward.com, @BabyBuddyForward (Facebook).

Σε δεύτερο στάδιο, θα υπάρξει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος προς την επιστημονική κοινότητα του τόπου για συμμετοχή στη διαμόρφωση σχετικού έντυπου και οπτικοακουστικού υλικού στη βάση της αναγνώρισης αναγκών για προβολή και ευρεία διάχυση προς τους μέλλοντες γονείς της Κύπρου στο δικό τους «ταξίδι στη γονεΐκότητα».

Στηρίζω την πρωτοβουλία καλλιέργειας διεπιστημονικότητας και συλλογικότητας του ΤΕΠΑΚ και των συνεργατών του για ένα κοινό στόχο και προς αμοιβαίο όφελος. Μπορείτε να αφιερώσετε 10-15 λεπτά για να προσθέστε κι εσείς την άποψη σας σε αυτή των συναδέλφων σας. «Αρχή ήμισυ παντός» αφού εσείς θα διαμορφώσετε τη τελική θεματολογία.

Η καταγραφή απόψεων συνεχίζεται εδώ:

Ελληνικά: https://goo.gl/forms/Gv2XQEEN5FJcg3Us2

Αγγλικά:  https://goo.gl/forms/C0iACdwQis2tlnob2

Ανακοινώθηκαν κάποια προκαταρκτικά αποτελέσματα. Πιο κάτω τα θέματα που κατατάσσονται μέχρι στιγμής στις 10 πρώτες (και στις 5 τελευταίες) θέσεις με βάση τις εισηγήσεις των 250 εγκύων και μαμάδων και των 200 επαγγελματιών υγείας από Κύπρο και Ελλάδα οι οποίοι έχουν ήδη λάβει μέρος.  Εσείς συμφωνείτε;

Θηλασμός, καισαρική, προωρότητα, αλλά και επιλόχεια κατάθλιψη  – όλοι φαίνεται να συμφωνούν. Διακοπή καπνίσματος και επείγοντα περιστατικά προτείνουν οι επαγγελματίες υγείας. Ορθή θέση ύπνου και ασφάλεια στο αυτοκίνητο προτείνουν οι μαμάδες, όπως και απτή συμμετοχή του συντρόφου στη φροντίδα. Τα ρούχα εγκυμοσύνης και η ντουλάπα του μωρού είναι θέμα του καθενός! Και σε αυτό όλοι είναι σύμφωνοι.

TOP 10 κατά την άποψη των εγκύων και μαμάδων

1. Φυσιολογικός τοκετός, ιατρικές ενδείξεις, κίνδυνοι και ανάρρωση μετά από καισαρική
  2. Ορθή θέση ύπνου και αιφνίδιος βρεφικός θάνατος
  4. Προωρότητα: αναπτυξιακά ορόσημα, θηλασμός, τράπεζες γάλακτος
  5. Ασφάλεια στο αυτοκίνητο: παιδικά καθίσματα, ζώνη, κτλ
  6. Προεκλαμψία, διαβήτης κύησης και παχυσαρκία
  7. Επιλόχεια κατάθλιψη και αγχώδεις διαταραχές
  8. Ενδομήτριος θάνατος και υποστήριξη
  9. Παράταση κύησης και συμβουλές για έναρξη τοκετού
  10. Συμμετοχή συντρόφου και απτή στήριξη στη εγκυμοσύνη και στη φροντίδα του βρέφους

TOP 10 κατά την άποψη των επαγγελματιών υγείας

2. Προωρότητα: αναπτυξιακά ορόσημα, θηλασμός, τράπεζες γάλακτος
  4. Διακοπή καπνίσματος και έλεγχος κατανάλωσης καφεΐνης και αλκοόλ
  5. Επιλόχεια κατάθλιψη, αγχώδεις διαταραχές
  6. Στερεά τροφή, κίνδυνος πνιγμού και άλλα επείγοντα περιστατικά
  7. Μαθήματα προετοιμασίας για το τοκετό, ψυχοπροφύλαξη, ασκήσεις αναπνοών
  8. Μειωμένη συχνότητα εμβρυικών κινήσεων
  10. Στάδια και διαδικασία του τοκετού, τεχνικές αναπνοής, θέσεις τοκετού

Τελευταίες 5 θέσεις κατά την άποψη των εγκύων και μαμάδων

3. Ταξίδι και εγκυμοσύνη
  4. Γονίδια και ομοιότητα
  5. Ο ρόλος των φίλων και συναδέλφων

Τελευταίες 5 θέσεις κατά την άποψη των επαγγελματιών υγείας

3. Γονίδια και ομοιότητα
  4. Επιλογή ονόματος του μωρού και έκδοση πιστοποιητικού γέννησης
  5. Μέσα κοινωνικής δικτύωσης (chatrooms, forums)

Xρηματοδότηση: Erasmus+: «Εκπαίδευση Ενηλίκων».

Συντονιστής έργου: Τμήμα Νοσηλευτικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Συνεργαζόμενοι φορείς: Υπουργείο Υγείας Κύπρου, Παγκύπρια Μαιευτική και Γυναικολογική Εταιρεία, Παγκύπρια Εταιρεία Περιγεννητικής Ιατρικής, Παιδιατρική Εταιρεία Κύπρου, Επιτροπή Μαιών ΠΑΣΥΝΜ,

Εταίροι: Best Beginnings, Birth Forward, Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, Cosmoanalixis, Evangelical University Berlin.

Περισσότερες πληροφορίες:

Δρ Νίκος Μίτλεττον, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Νοσηλευτικής, ΤΕΠΑΚ. Τηλέφωνο επικοινωνίας: 25002796, Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: nicos.middleton@cut.ac.cy

Βερόνικα Χριστοδουλίδου, Birth Forward, veronika@birthforward.com

Αγαπητέ μου γιατρέ,

Ακούσατε για το Baby Buddy Forward;

Η καταγραφή απόψεων συνεχίζεται εδώ:

Ελληνικά: https://goo.gl/forms/Gv2XQEEN5FJcg3Us2

Τελευταίες 5 θέσεις κατά την άποψη των επαγγελματιών υγείας

3. Γονίδια και ομοιότητα
  4. Επιλογή ονόματος του μωρού και έκδοση πιστοποιητικού γέννησης
  5. Μέσα κοινωνικής δικτύωσης (chatrooms, forums)

Xρηματοδότηση: Erasmus+: «Εκπαίδευση Ενηλίκων».

Περισσότερες πληροφορίες:

Βερόνικα Χριστοδουλίδου, Birth Forward, veronika@birthforward.com